ZANIM ZAMONTUJESZ KOMINEK..

 Niestety jego ciepło nie tylko oddziałuje na nas, ale i na nasze otoczenie. Wbrew pozorom spalanie drewna generuje podobną ilość substancji szkodliwych dla organizmu jak palenie innych paliw np. kopalnianych. Dlatego przed zamontowaniem kominka powinniśmy się upewnić, że spełnia on normy Ekoprojektu. Niestety wiele osób tą kwestie bagatelizuje, co może mieć fatalne konsekwencje, szczególnie w erze Bio, Eko i nacisku ze strony rządów krajów europejskich na dbałość o nasze środowisko. Potraktujcie ten artykuł po prostu jako dobrą radę od wujka Sama.

 

Oczywiście ogrzewanie drewnem przynosi same przyjemne wspomnienia. Trzaskające polana drewna w zimowy styczniowy wieczór tworzy uczucie przytulności i komfortu oraz podkreśla prawdziwą rodzinną atmosferę. Nie mniej, aby ten komfort się nie upłynnił warto zastosować się do najnowszych przepisów regulujących palenie w naszych domach.

Drewno wykorzystywane do palenia jest szczególnie niezdrowe, gdy go nie sezonujemy, lub gdy miejsce jego składowania jest nieodpowiednie i zawiera zbyt dużo wilgoci. Pamiętajmy, że nie tylko drewno ma znaczenie, ale również konstrukcja naszego kominka. Aby uniknąć problemu dobrze jest zakupić kominek od sprawdzonego producenta lub dystrybutora https://just-home.com.pl. Co ciekawe, pomimo, iż klienci wielu salonów w dalszym ciągu bagatelizują sprawę, twierdząc, że ich środowisko nie dotyczy, a kontrolę urządzeń grzewczych traktują jako abstrakcję, możliwość mandatu lub ewentualnej wymiany abstrakcją już nie jest. Od dłuższego czasu Instytut Ekologii dysponuje dronami, za pomocą których prowadzi analizę powietrza pod kątem spalanych substancji w naszych domach. Ich reakcja w momencie wykrycia nieprawidłowości jest natychmiastowa. Dlatego jeśli nie zastosowaliśmy się do zaleceń nie zdziwmy się, jeśli pewnego pięknego popołudnia do naszych drzwi zastuka listonosz z listem a w środku będzie mandat.

Zmiany w przepisach wynikają dyrektywy unijnej, która zwana jest potocznie Ekorpojektem. Zgodnie z tą ustawą, wszystkie urządzenia energetyczne we wszystkich krajach UE muszą realizować narzucone normy emisji pyłów, tlenku węgla i tlenku azotu. Należy pamiętać, że program nie tylko dotyczy samochodów bądź pieców centralnego ogrzewania, ale także urządzeń ogrzewających pomieszczenia w postaci naszych domowych kominków.

Ustawa antysmogowa przyjęta przez sejmik Małopolski wprowadza zakaz spalania mułów i flotów węglowych. Dodatkowo w ramach jej założeń są wymogi odnośnie instalowania kotłów i kominków, które koniecznie musza spełniać wymagania Ekoprojektu. Warto o nich wiedzieć już teraz, przed zakupem kominka, tak aby mieć pewność, ze nie będzie wymagał on wymiany za pięć lat. Zostały przyjęte następujące normy dla pyłów i związków organicznych będących produktem ubocznym spalania:

  • Dlaemisji gazowych zanieczyszczeń organicznych (poniżej 120 mg/Nm3),
  • Dla tlenku węgla (mniej niż 1500 mg/Nm3),
  • Dla tlenku azotu (mniej niż 300 mg/Nm3).

Takie same normy zostały wyznaczone przez wspomniany Ekoprojekt.

Wbrew pozorom wybór ekologicznego kominka nie jest skomplikowany, ponieważ większość producentów wkładów kominkowych w Polsce musi spełnić restrykcyjne wymagania określające sposób budowy i testowania wkładów kominowych jak również analizy emisji zanieczyszczeń. Wkłady kominkowe dostępne u polskich producentów: https://just-home.com.pl/wklady-kominkowe-powietrzne/, kontrolowane są przez Instytut energetyki. Dopiero po wnikliwych testach i badaniach mogą zostać dopuszczone do regularnej sprzedaży.

Warto wiedzieć, że 95% oferowanych obecnie wkładów kominkowych spełnia wymagania narzucone przez Ekoprojekt. Niestety w dalszym ciągu wielu z nas zamiast wybierając dobro środowiska, kieruje się wyłącznie wielkością swojego portfela i decyduje się na zakup kominków, których wartość nie przekracza 1000 złotych i które z ekologią wiele wspólnego nie mają. Pamiętajmy, że decydując się na „ekologiczny” kominek powinniśmy być gotowi na wydatek rzędu 2,5 tys. złotych. Wybierając się na zakup naszego wymarzonego kominka, pamiętajmy również, aby zadać sprzedawcy pytanie czy kominek spełnia normy, tak aby za kilka lat nie czekała nas niemiła niespodzianka, w postaci nakazu wymiany naszego kominka.