Zakup sprzętu do nurkowania

Jeżeli wybieramy się na wakacje, na których zamierzamy uczyć się nurkować, lub też jesteśmy świeżo po odbyciu kursu nurkowania, prawdopodobnie myślimy o zakupie sprzętu do nurkowania.
Sprzęt do nurkowania – w co warto się zaopatrzyć?
Kompletny i profesjonalny sprzęt do nurkowania to duży wydatek. W wielu sytuacjach jednak okazuje się, że nie jest on konieczny. Jeżeli wybieramy się na kurs nurkowania, dostaniemy niezbędny nam sprzęt, w którym będziemy mogli trenować. Dla początkujących nurków jest potrzebny jedynie minimalny zestaw, który można stopniowo uzupełniać o coraz to nowe akcesoria. Takie podejście jest o tyle bardziej komfortowe, że na początku naszej przygody z nurkowaniem nie jesteśmy w stanie dokładnie powiedzieć jakiego sprzętu do nurkowania potrzebujemy. Możemy oczywiście powiedzieć, że chcemy kupić kombinezon, maskę, butlę, itp., ale ostatecznie ciężko będzie nam wybrać sprzęt o optymalnej dla nas jakości.
Z czasem, kiedy będziemy zdobywać doświadczenie w nurkowaniu, będziemy w stanie sprecyzować czego naprawdę potrzebujemy. Dodatkowo będziemy w stanie powiedzieć, które akcesoria sprawdzą się u nas lepiej, a które gorzej. Taką wiedzę zdobędziemy jedynie dzięki naszej praktyce i doświadczeniu. Jeżeli chodzimy na kurs nurkowania, warto, żebyśmy zapytali naszego instruktora jaki on preferuje sprzęt, co sprawdzi się najlepiej na samym początku, w co warto inwestować, a na czym nie ma sensu przepłacać. Takie informacje mogą się okazać dla nas szczególnie cenne zwłaszcza na początku naszej przygody z nurkowaniem.
Odrębnym pytaniem jest jaki sprzęt do nurkowania jest nam potrzebny na początek? To czego będzie potrzebował każdy początkujący nurek to przede wszystkim maska, fajka i płetwy. Jest to niezbędne minimum, którego potrzebujemy do rozpoczęcia nurkowania. Posiadając te akcesoria możemy zacząć się uczyć, resztę możemy dokupić z czasem. Maski dla płetwonurków wykonane są zazwyczaj z silikonu. Niemal zawsze produkowane są one w jednym rozmiarze. Niekiedy występują osobne modele dla kobiet i mężczyzn, oraz dla dzieci.
Pierwszy test należy wykonać przykładając maskę do twarzy (na początku unikamy nakładania paska na głowę) i wciągając powietrze nosem. Jeżeli maska nie spada i dobrze przylega do naszej twarzy, to znaczy, że swój test przeszła, ale niestety nie znaczy to, że nie będzie przeciekać pod wodą. Bardzo ważne, żeby pamiętać, że przy wyborze maski ważne jest również, aby dobrze przylegała do twarzy (po założeniu sprawdzić w lustrze). Nasza maska do nurkowania nie powinna ona być, ani zbyt luźna, ani zbyt ciasna. Jeżeli pod wodą maska będzie przeciekać, to właśnie z powodu nierównego przylegania do twarzy, pomimo prawidłowo ściągniętego paska.
Kolejnym ważnym zakupem płetwonurka są płetwy. Nie jest to łatwy zakup – płetwy różnią się od siebie wieloma czynnikami, ale największy wpływ na komfort pod wodą, ma ich twardość, długość oraz budowa. Sztywne płetwy dają większą moc, ale też wymagają zdecydowanie większej siły mięśni, miękkie płetwy to z kolei łatwiejsze pływanie. U nurka, który dopiero zaczyna naukę, zbyt sztywne płetwy mogą powodować dyskomfort i częste występowanie skurczy, z kolei zbyt miękkie, mogą stać się problemem jeżeli wystąpi konieczność pokonywania prądów. Kobiety z reguły mają słabsze mięśnie nóg, więc bardzo twarde płetwy będą dla nich niedobre. Jeżeli weźmiemy pod uwagę również mniejszą wagę ciała u kobiet, miękka lub średniotwarda płetwa powinna być wystarczająca. Płetwy do nurkowania o krótkim piórze zapewniają lepszą manewrowość, ale osiągają mniejsze wydajności w zakresie mocy i prędkości.