Wpływ drgań na zdrowie pracowników

Długotrwała praca w środowisku, w którym występują drgania mechaniczne, może być powodem poważnych problemów zdrowotnych. Sprawia to, że w wielu branżach konieczne jest przeprowadzenie pomiaru drgań mechanicznych, które określi poziom i obszary zagrożeń – zarówno te oddziałujące bezpośrednio na pracowników, jak i na samą konstrukcje budynku.

Jak drgania wpływają na organizm człowieka?

Długotrwały wpływ drgań może powodować zmiany w obrębie całego organizmu człowieka – od układu kostnego i narządów wewnętrznych, poprzez układ krążenia, aż po dysfunkcje na tle układu nerwowego. Ogół problemów wynikających z ekspozycji pracownika na drgania mechaniczne określa się jako zespół wibracyjny.
Najczęstszym objawem zespoły wibracyjnego są dysfunkcje związana z układem krążenia – zwłaszcza w obszarze dłoni i palców, gdzie występować mogą okresowe zaburzenia, a nawet zaniki krążenia. Ich efektem jest blednięcie palca lub palców – właśnie dlatego ten typ zaburzenia bywa nazywany chorobą białych palców.

Kto jest narażony na negatywny wpływ drgań mechanicznych?

Głównymi ofiarami wpływu drgań mechanicznych są operatorzy maszyn i urządzeń z napędem hydraulicznym, elektrycznym i pneumatycznym – zwłaszcza tych ręcznych. Grupą ryzyka są także kierowcy – zarówno ci pracujący na budowie, jak i zawodowo zajmujący się transportem osób.

Skutki funkcjonalne ekspozycji na drgania mechaniczne

Efekty długotrwałego wpływu drgań mogą być zauważalne w codziennym życiu i niekoniecznie wiązać się z objawami bólowymi. Do tak zwanych funkcjonalnych skutków ekspozycji na drgania zalicza się chociażby: zaburzenia czasu reakcji (zarówno ruchowej, jak i wzrokowej), zaburzenia równowagi i koordynacji ruchów, syndrom przewlekłego zmęczenia, problemy z zasypianiem i bezsennością, rozdrażnienie oraz zaburzenia pamięci.