Wentylatory domowe – rodzaje i najważniejsze porady.

Wentylator to urządzenie którego obecność doceniamy dopiero w gorące dni. Nic tak nie pomaga w upale, jak pęd chłodnego, świeżego powietrza. Niestety, zakup wentylatora to nie tylko wypad do sklepu, zabranie pierwszego lepszego modelu i zapłacenie za niego w kasie. Zanim zakupimy wentylator, musimy uwzględnić kilka istotnych czynników o których możemy nie mieć pojęcia przy planowaniu zakupu.

Na początek – z czym mamy do czynienia?

Wentylator niejedno ma oblicze. O tym pewnie wiemy. Oto najczęściej spotykane rodzaje wentylatorów, przeznaczonych do użytku w gospodarstwie domowym:
1. Wentylator biurkowy – tego typu wentylatory charakteryzują się niewielką średnicą śmigieł. Zwykle nie przekracza ona 40 centymetrów. Z reguły śmigła są w tym wypadku plastikowe, choć w droższych modelach możemy spotkać się z metalowymi. Zaletą tych wentylatorów jest ich niewielka awaryjność – w tym przypadku sprawdza się zasada że im mniejsze i mniej skomplikowane urządzenie, tym mniejsze prawdopodobieństwo jego awarii.
2. Wentylatory stojące – średnica ich śmigieł przekracza zwykle 40 centymetrów. W związku z tym osadza się je na specjalnych stojakach, które mogą nadawać śmigłu ruch wahadłowy. W wentylatorach stojących, wysokość stojaka to około 1 – 1,5 metra. Wystarczą one w zupełności do wentylowania pojedynczego, dużego pomieszczenia. Wentylatory stojące to urządzenia znacznie bardziej zaawansowane od ich biurkowych odpowiedników. Można w nich regulować siłę i kąt nawiewu.
3. Wentylatory samochodowe – to wentylatory, których choć nie używa się w domu, to jednak kwalifikują się one jako sprzęt gospodarstwa domowego. Ich cechą charakterystyczną jest niskie napięcie zasilania (12 V) i dość prymitywna budowa.
4. Wentylatory sufitowe – ze względu na swoją budowę, stają się one stałym punktem dekoracyjnym w danym pomieszczeniu. Dlaczego? Ponieważ z reguły są one estetycznie wykonane a czasem – połączone z kilkupunktowym oświetleniem, najczęściej opartym o diody LED. Wykorzystanie wentylatora jako pokojowego żyrandola ma swoje zalety. Nie musimy wtedy pociągać nowej linii zasilającej. Z łatwością możemy wykorzystać dostępne w ścianach przewody. W przypadku klasycznych rozwiązań (bez wbudowanych źródeł światła) musimy niestety pociągnąć dodatkowy przewód, który posłuży nam za zasilanie żyrandola.

Wentylatory domowe – pytania i odpowiedzi…

Czy sterowanie wentylatora może opierać się o pilot zdalnego sterowania?
Oczywiście że tak. Najnowsze i najdroższe modele wentylatorów są wyposażone w możliwość sterowania bezprzewodowego. Na wentylatorze, jest umiejscowiony w dyskretny sposób czujnik który odbiera sygnał bezpośrednio z pilota.
Ile możemy zapłacić za wentylator?
Wentylatory to produkty o dużej rozpiętości cenowej. Najtańsze modele biurkowe zakupimy już za kilkanaście złotych. W przypadku modeli stojących, cena wyniesie od 100 do nawet 700 (!) złotych. Z kolei najdroższe modele wentylatorów sufitowych uszczuplą nasz domowy budżet o od 300 do bagatela 2000 złotych. Opcja sterowania za pomocą pilota może nas dodatkowo kosztować 200 złotych (bądź trochę więcej, w przypadku najdroższych).
Po co nam w ogóle wentylator?
Wentylatory pozwalają na uzyskanie komfortu termicznego nawet w najbardziej gorące dni. Efekty widać od razu – więcej świeżości w pomieszczeniu, bardziej wydajna praca, lepsze samopoczucie… Zalety wentylatorów można mnożyć.
Jaki wentylator wybrać?
Wszystko zależy od kubatury pomieszczenia, liczby znajdujących się w nim osób i oczywiście – maksymalnej kwoty cenowej, którą jesteśmy w stanie zainwestować. Kupując produkt ze średniej półki cenowej, mamy gwarancję że wydane w ten sposób pieniądze nie pójdą na marne.