Wakacje z psem

Wielu miłośników czworonogów nie wyobraża sobie urlopu bez swojego ukochanego pupila. Z drugiej strony jazda z czworonogiem samochodem może być prawdziwym utrapienie. Jak pomóc sobie i naszemu ulubieńcowi ? Oto kilka wskazówek, które ułatwią nam życie w podróży.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Pieski małych ras, takich jak maltańczyki czy pekińczyki możemy przewozić w specjalnych transporterkach. Natomiast jeżeli nasz ukochany psiak jest zdecydowanie większy to powinniśmy go zaopatrzyć w specjalne szelki, które wpina się do pasów samochodowych. Niedopuszczalne jest przewożenie zwierzęcia bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Naraźmy je na śmierć w trakcie kolizji czy nawet gwałtowniejszego hamowania.

Warto też mieć w samochodzie specjalne maty ochronne. Możemy je rozłożyć na siedzeniu. Zabezpieczą nasz samochód przed błotem psią śliną czy sierścią. Wybierajmy lekkie maty ochronne i zabezpieczające, które szybko się składają i bez problemu da się je wyczyścić.

Wakacyjny wyjazd najczęściej wiąże się z długą jazdą samochodem, dlatego warto zapewnić naszemu psu jak najwięcej komfortu. Z tego powodu warto na oknach zainstalować specjalne zaciemniające rolety, dzięki nim nasz samochód w trakcie jazdy będzie się mniej nagrzewał. A pies lepiej zniesie całą podróż.

Jak zaplanować podróż z psem?

Najlepsza pora podróżowania to godziny nocne lub wczesny poranek. Unikajmy jazdy samochodem w czasie największego nasłonecznienia, to znaczy między godziną 11 a 17. Jeżeli nie jest to możliwe włączmy w samochodzie klimatyzację. jednak pamiętajmy, że temperatura w aucie może być maksymalnie o 5 stopni niższa niż ta na dworze. W innym przypadku narażamy naszego pupila na szok termiczny czy przeziębienie.

W czasie jazdy zaplanujmy krótkie postoje co dwie godziny. W ich czasie nasz pies będzie mógł ugasić pragnienie, a także załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Jeżeli podróż bezie bardzo długa, to zatrzymajmy się na dłuższy spacer. W taka chwila relaksu przyda się zarówno nam, jak i naszemu ulubieńcowi.

Choroba lokomocyjna

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że psy także mogą cierpieć na chorobę lokomocyjną. W takim przypadku podróż samochodem może stać się prawdziwą udręką zarówno dla opiekunów, jaki dla samego zwierzęcia. Na szczęście możemy znacznie złagodzić objawy tej przypadłości. Przed wyjazdem wybierzmy się do weterynarza. Lekarz zaordynuje preparat, który przeciwdziała chorobie lokomocyjnej. Nigdy nie podawajmy psu leków na własną rękę. Możemy mu bardzo zaszkodzić, a w skrajnych przypadkach nawet zabić.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z http://www.maximat.pl/ – maty ochronne