Usuwanie ósemek – czy konieczne?

Wyżynające się ósemki to temat rzeka – dla wielu stomatologów najrozsądniejszym wyjściem z tej sytuacji jest ich wyrwanie. Inni lekarze są zdania, że dopóki ósemki nie przeszkadzają nam w gryzieniu ani nie wyrastają krzywo – można je bez obaw zostawić. Kiedy wyrastają ósemki? Skąd się biorą? Czy konieczne jest ich usuwanie?

Ósemki – relikt przeszłości?

Ósemki wyrastają pomiędzy 20-30 rokiem życia. Ich pojawienie się jest warunkowane u człowieka ewolucyjnie. Dawniej, w czasach zmniejszonej dbałości o zęby i przyspieszonym tempie ich tracenia natura wyposażyła nas w dodatkowe zęby, które wyrównywały straty i pozwalały na gryzienie i przeżuwanie pokarmów w wieku dojrzałym. Obecnie ósemki są człowiekowi zbędne – współcześnie dbamy o nasze zęby i staramy się zachować je do późnej starości. Na ósemki może nie być miejsca.
Usuwanie ósemek jest zasadne w przypadku braku miejsca – wąskie łuki zębowe, napierane dodatkowo przez wyżynające się ósemki, mogą tracić elegancki wygląd, zęby mogą się wykrzywiać.
Usuwanie ósemek ma miejsce w gabinecie chirurga szczękowego. Dentysta Kraków musi początkowo znieczulić dziąsło miejscowo i naciąć je, aby swobodnie móc wyciągnąć nadprogramowy ząb. Po zabiegu dziąsło zszywane jest nićmi rozpuszczalnymi. Ósemki usuwane są również, kiedy wyżynają się w nieprawidłowym kierunku.