Urządzanie sal przedszkolnych

Sale przedszkolne powinny być urządzane pod kątem zarówno komfortu i możliwości zabawy dzieci, jak i przygotowania ich do rozpoczęcia klasycznej nauki, która czeka ich w późniejszych latach. Co to oznacza? Przede wszystkim wymóg posiadania w klasach przedszkolnych zarówno miejsca odpowiedniego do zabawy, jak i do nauki czy spożywania posiłków. W praktyce wygląda to tak, ze połowa sali zajęta jest przez niewielkie stoliczki i krzesełka, a druga przez dywan, kąciki zabaw i półki z zabawkami.

Meble dla sal przedszkolnych

Najistotniejszym elementem wyposażenia sal przedszkolnych są stoliki oraz krzesełka. Stanowią one klasyczne meble biurowe, tworzone w firmach zajmujących się wyposażeniem placówek szkolnych. Poza oczywistą różnicą wielkości produkty te nie różnią się niczym od klasycznych ławek szkolnych. Muszą być tak samo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Ławki powinni być dopasowane do średniej wzrostu dzieci w wieku przedszkolnym. Jeśli będą one zbyt wysokie, dzieci będą męczyć się podczas jedzenia czy rysowania. To, co powinno odznaczać krzesełka dla dzieci, to doskonałe wyważenie oraz stabilność. Dzieci lubią huśtać się na krzesełkach, przez co krzywią się nogi krzesła, a sama konstrukcja jest coraz bardziej rozchwiana.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo dziecka. Producenci mebli przedszkolnych powinni pamiętać, aby oparcia nie posiadały ostrych brzegów, które mogłyby skaleczyć czy spowodować poważniejszy uraz w wyniku przypadkowego uderzenia. Meble takie najczęściej posiadają zaokrąglone brzegi.
W salach przedszkolnych nie może zabraknąć również biurka dla opiekunek – na takim biurku leży nie tylko dziennik obecności, ale przede wszystkim wszelkie możliwe przybory potrzebne do codziennych zajęć. W biurku znajdować się będą ryzy papieru, nożyczki dla dzieci, zapas chusteczek higienicznych i wiele innych. Najlepiej będzie, jeśli jedna lub dwie szuflady czy schowki będą zamykane na kluczyk.

Półki na zabawki i przybory plastyczne

W salach przedszkolnych nie może zabraknąć dostosowanych do wzrostu dziecka szafek, na których będą okładane zabawki oraz przybory takie jak plastelina, kredki, kolorowy papier. Podczas zajęć prowadzonych przez opiekunki dzieci powinny mieć do nich prosty dostęp. Na szafkach umieszczać można również inne przedmioty: niewielkie instrumenty muzyczne, woreczki niezbędne do ćwiczeń gimnastycznych.