Trwała i skuteczna na lata izolacja balkonu

Izolacja tarasu czy balkonu, czy tarasu jest niezwykle ważną czynnością, gdyż chroni ona podłoże przed uciążliwą wilgocią. Betonowe podłoże, na które nakłada się tylko klej, a później płytki nie wystarcza do trwałej ochrony powierzchni. Jeśli beton ma w stanie nienaruszonym przetrwać wiele lat, wówczas trzeba go odpowiednio zabezpieczyć przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Hydroizolacja balkonu jest niezwykle ważną czynnością, gdyż chroni ona powierzchnie przed zaciekami wodnymi czy niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wykonując prace izolacyjne balkonu czy przydomowego tarasu niezwykle istotne jest zastosowanie odpowiednich produktów służących do izolacji.

Jakie mogą być skutki braku odpowiedniej izolacji balkonu?

Warto pamiętać o tym, że z powodu zmiennego się w naszym kraju klimatu balkon jest nieustannie narażony na niszczenie. Skrajnie niskie temperatury mogą być przyczyną powstawania na niezaizolowanej odpowiednio powierzchni wilgoci.

Bardzo niekorzystnym zagrożeniem dla podłoża balkonu jest również woda. Bak odpowiedniej izolacji sprawia, że ciecz w postaci deszczu przedostaje się nawet przez niewielkie szczeliny oraz pęknięcia do wewnątrz co jest często przyczyną powstania wilgoci, pleśni i grzybów na balkonie.

Woda w czasie bardzo niskich temperatur na dworze może zamarznąć i w efekcie tego rozsadzić strukturę betonu. To z kolei powoduje osłabienie podłoża, co w skrajnej sytuacji może doprowadzić do zawalenia się konstrukcji balkonu.

Skuteczna hydroizolacja balkonu – położenie minimum dwóch warstw

Izolacja wiąże się z wykonaniem szeregu istotnych czynności, dlatego też prace te warto zlecić dobrym fachowcom budowlanym. Muszą one być wykonane solidnie, gdyż tylko wówczas mogą zapewnić trwałość podłoża na wiele długich lat.

Do dobrej izolacji nie wystarczy samo betonowe podłoże, na które to zostanie nałożony tylko klej, a później płytki mrozoodporne lub inna powłoka wykończeniowa.

Jeżeli chcemy, aby podłoże betonowe przetrwało przez szereg długich lat, wówczas trzeba je profesjonalnie zabezpieczyć. Odpowiednie i trwałe zaizolowanie podłoża na balkonie powinno składać się przynajmniej z dwóch warstw, ale nie zaszkodzi i warstwa trzecia.

Podstawowa izolacja jest zawsze kładziona bezpośrednio na warstwę betonu. Najlepiej jest wybrać izolację bitumiczną, która to bez problemu przyklei się bezpośrednio do podłoża. Niezwykle istotne jest, aby wprowadzić ją również na strefę cokołową ścian, gdyż wówczas to wilgoć nie będzie skraplała się po murach oraz nie będzie wnikała w szczeliny pozostawione na rogach balkonu.

Z kolei drugą warstwę należy zawsze nałożyć tuż pod płytkami ceramicznymi. W celu dobrego i szczelnego zabezpieczenia podłoża niezawodna jest nowoczesna folia w płynie. Jej dużymi zaletami jest łatwość oraz szybkość kładzenia. Dzięki temu praktycznemu materiałowi budowlanemu można w łatwy i szybki sposób dokładnie wypełnić wszystkie ewentualne szczeliny.