Trudne wybory

Zwykle jednym z największych dylematów osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem skiturowym jest to, jaki rodzaj sprzętu należy kupić, jakie elementy wyposażenia będą niezbędne podczas zimowych wyprawach, a także, na jakich markach się skupić. Tu warto dokładnie przemyśleć temat i zawsze wybierać sprzęt znanych marek. Nie ma co oszczędzać, ponieważ jakość sprzętu zawsze prędzej czy później da o sobie znać.

Idealne wiązania – wiązania skiturowe atomic

Wiązania skiturowe atomic mają kilka charakterystycznych cech, które pozwalają na ich odróżnienie od wiązań zjazdowych. Przede wszystkim wiązania skiturowe charakteryzują się zupełnie inną konstrukcją, a to dlatego, że zgodnie z definicją tego sportu, wiązania, które to przeznaczone są do skitouringu umożliwiają podchodzenie w górę stoku. I tak w wiązaniach skiturowych but wpinamy w przód wiązania, zaś pięta pozostaje wolna. W większości modeli dostępny na rynku projektanci zdecydowali się na zastosowanie w tyłach zapiętka, który można idealnie dostosować do kąta nachylenia stoku. I choć niektórzy mogą zastanawiać, po co taki system został wdrożony, to warto tu zaznaczyć, że tego typu rozwiązanie okazuje się niezwykle przydatne na bardziej stromych podejściach. Kiedy po dotarciu do celu naszej wycieczki przychodzi pora na przygotowanie się do zjazdu, to należy zdjąć foki zabezpieczające narty, a następnie zmienić ustawienia wiązania. W większości dostępnych modeli najczęściej trzeba je odpowiednio obrócić, by możliwe było wpięcie buta oraz zmienienie ustawienia przodów. Nie bez znaczenia jest tu też niższa waga wiązań skiturowych atomic, a szczególnie wtedy, gdy przyjdzie nam pokonać metry w górę z nartami przymocowanymi do plecaka.

Inne cechy wiązań skiturowych atomic

Kolejną różnicą, jaka pojawia się w wiązaniach skiturowych jest tzw. skistoper. Jest on zintegrowany z tylną częścią wiązania, choć na rynku dostępne są też modele wiązań bez skistopera lub ze skistoperem dostępnym oddzielnie. Po co jest skistoper? To niezwykle przydatne rozwiązanie, którego głównym zadaniem jest zapobieganie niekontrolowanemu zsuwaniu się narty w dół w razie jej wypięcia. Jak widać więc, rozwiązanie to ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo narciarza, dlatego tez nie warto z niego rezygnować. Skistoper na pewno nie będzie konieczny, kiedy zamierzamy w przypadku poruszania się w głębokim śniegu.

Pamiętajmy, że dobrze skompletowany sprzęt, a także wybieranie sprawdzonych marek – pionierów w danej dziedzinie, gwarantuje nasz komfort psychiczny oraz bezpieczeństwo jazdy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie wiązania skiturowe atomic.