Transplantacja włosów sposobem na łysienie

Problem utraty włosów, chociaż częściej dotyczy Panów, jest schorzeniem, z którym zmagają się przedstawiciele obu płci – zarówno mężczyźni jak i kobiety. Istnieje wiele przyczyn postępującego łysienia i sposobów na jego leczenie. Jedną z metod, która daje najlepsze efekty i gwarantuje długoterminową poprawę stanu owłosienia głowy jest zabieg przeszczepu włosów.
Zabieg transplantacji włosów, czyli ich przeszczepienia polega na odpowiednim pobraniu mieszków włosowych z okolic głowy nieobjętych procesem łysienia i ich przeniesieniu w okolice głowy, w którym dochodzi do ubytku i przerzedzenia włosów.

W praktyce mieszki włosowe pobierane są najczęściej z okolicy potylicy pacjenta i przeszczepiane w okolice czoła i skroni. Związane jest to z tym, że za zdecydowaną większość przyczyn łysienia u mężczyzn odpowiada nadwrażliwość mieszków włosowych na pochodną testosteronu – dihydroteststeron (DHT), a największa nadwrażliwość na wspomniany DHT dotyczy mieszków włosowych okolicy czoła i skroni pacjenta. DHT powoduje obkurczenie mieszków włosowych oraz wypadanie włosów.

Metody transplantacji włosów

Wyróżnić możemy wiele technik operacyjnych różniących się sposobem pobierania i wszczepiania mieszków włosowych. Nie od razu widać jednak efekty dokonanej korekcji. Jak mówi chirurg dr n. med. Sławomir Pietuszko ”Średnio po około 3 miesiącach zaczyna być widać pierwsze włosy przebijające się nad skórę głowy.”
Metoda STRIP polega na jednorazowym pobraniu dużej ilości mieszków włosowych z boku lub z tyłu głowy. Z pobranego wycinka skóry tworzy się z pomocą mikroskopu tzw. mikroprzeszczepy. Następnie operator wprowadza utworzone mikroprzeszczepy do wykonanych dzięki mikronacięciom otworów w skórze głowy, a reszta mikroprzeszczepów oczekuje na swoją kolej w specjalnym roztworze soli fizjologicznej. Zaletą metody jest fakt, że pozwala jednorazowo pobrać dużą ilość mieszków włosowych do przeszczepu. Blizna powstała w okolicy dawczej, czyli najczęściej potylicy, daje się łatwo zamaskować dzięki naturalnemu układaniu się włosów w tej części głowy.
W metodzie FUE (follicular unit extraction) poszczególne mieszki włosowe pobiera się oddzielnie. Używając specjalnego narzędzia operator pobiera pojedyncze zespoły mieszkowe, a w miejscach ich pobrania tworzą się mikroskopijnie, niewidoczne gołym okiem blizny. Oczywistą wadą tej metody jest dłuższy czas pobierania mieszków włosowych do transplantacji. Do zalet zaliczyć należy brak widocznej blizny, a także możliwość zastosowanie tej metody transplantacji włosów u osób z tendencją do tworzenia przerostowych blizn, czyli keloidów.
Przeszczep włosów metodą BHT (body hair transplantation) polega na pobraniu mieszków włosowych z innych okolic niż skóra głowy. Zazwyczaj mieszki włosowe pobiera się z brody i klatki piersiowej pacjenta. Często metoda BHT uważa jest za odmianę metody FUE, kiedy to nie można pobrać dostatecznej ilości mieszków włosowych by uzyskać zadowalające rezultaty zabiegu. Tak samo jak w metodzie FUE przeszczepiane mieszki włosowe pobiera się za pomocą specjalnego instrumentu o średnicy zazwyczaj do 1,0mm.
Transplantacja włosów metodą S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) bazuje na metodzie FUE. Dzięki pomocy urządzenia SAFER pojedyncze zespoły mieszkowe pobierane są i zasysane z użyciem podciśnienia do specjalnej tuby. W następnym etapie zabiegu pobrane mieszki włosowe wprowadzane są otworów wykonanych za pomocą mikronacięć. Zaleta tej metody polega na minimalizacji uszkodzeń zespołów mieszkowych podczas ich pobierania i wszczepiania. Automatyzacja głównej części zabiegu wpływa na znaczną redukcję czasu jego trwania.
Liczne dostępne metody transplantacji włosów pomagają w wyborze odpowiedniego rodzaju techniki w zależności od stanu owłosienia i oczekiwanego efektu. Czas trwania zabiegu koreluje z ilością pobieranych i przeszczepianych mieszków włosowych w trakcie pojedynczej operacji, a pacjent opuszcza ośrodek zazwyczaj w ciągu doby od zabiegu. Całość procedury odbywa się najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Ile kosztuje przeczep włosów sprawdzisz tu: ceny za zabiegi przeszczepiania wlosow.