Stal i beton – rewelacje i rewolucje

Przełomy w budownictwie i w architekturze wiążą się ściśle z nowymi technologiami, ale także z zastosowaniem nowych materiałów. Przecież awangardowe budynki Gehry’ego nie powstałyby, gdyby nie miał on do dyspozycji nowoczesnych technologii i materiałów. Niewątpliwie przemiany, jakie dokonały się w ostatnich stu latach w projektowaniu i wznoszeniu konstrukcji budowlanych mają związek ze stalą i betonem.

Stal zapowiada zmiany w architekturze

Koniec XIX wieku to triumf stali jako materiału konstrukcyjnego, czego symbolem z pewnością stała się słynna wieża Eiffla. Stworzona na wystawę światową w 1889 roku. Otworzyła jakby świat na stalową architekturę. Zaczęto budować w innym niż do tej pory stylu, jakby lżejszym. Na pewno robiono to szybciej w porównaniu z konstrukcjami w całości murowanymi.
We wcześniejszych epokach konstrukcje wznoszono z kamienia, co wraz z obudowaniem całości trwało często kilkadziesiąt lat. Wykorzystanie stali sprawiło, że budowanie jak i cały świat radyklanie nabrało tempa.

Stal plus beton równa się konstruktywizm

Połączenie stali z betonem zrewolucjonizowało samo budowanie, ale także projektowanie i myślenie o funkcjach budynków. Zaczęto inaczej budować, mieszkać i myśleć. Zupełnie jak w filozoficznej koncepcji Martina Heideggera.
Zaczęto stosować belki stalowe oraz żelbetonowe, czyli wiązki prętów stalowych zatopionych w betonie – co umożliwiło wznoszenie nowoczesnych budynków zgodnych z wymaganiami powstałego w XX wieku konstruktywizmu i funkcjonalizmu.
Współczesne budownictwo nadal korzysta z tych przełomowych rozwiązań i stylów myślenia. Dodatkowo opiera się na nowoczesnym sprzęcie, którego przykładem mogą być pompobetonowozy zaopatrzone w węże do przesyłu betonu.

Czytaj więcej
http://aaron.net.pl Krzesełko dla dziecka od urodzenia fotelik samochodowy Espiro Delta torby papierowe z nadrukiem ortodoncja katowice