Szczotka do zębów i kosmiczne technologie

Przedmiot ten dawno już przestał być banalnym codziennym akcesorium. Teraz szczoteczka do zębów to gadżet, często zaawansowany technologicznie. Krótki przegląd szczoteczek do zębów pozwoli uświadomić sobie, z czym mamy do czynienia.

Szczoteczki tradycyjne (manualne)

Cóż niezwykłego może kryć się w szczotce do zębów, która nie jest nawet podłączona do prądu? Otóż może być w niej wiele ciekawych rozwiązań niewidocznych na pierwszy rzut oka. Szczoteczki do zębów mogą obecnie mieć włókna węglowe lub srebrne, wykorzystując antybakteryjne i wybielające działanie tych materiałów. Oznacza to, że zwykłe mycie nie tylko usuwa płytkę nazębną, ale dodatkowo oczyszcza z bakterii i poprawia kolor zębów. Oczywiście w ten sposób nie uda się rozjaśnić koloru zębów o kilka odcieni.
Ważne jest też włosie, które nie powinno odkształcać się zbyt łatwo. Istotne jest również ułożenie poszczególnych włosów, ich gęstość i długość. Dlatego do produkcji szczoteczek do zębów używa się wyszukanych materiałów.

Szczoteczki elektryczne

To była rewolucja w myciu zębów. Szczoteczki elektryczne istnieją już od wielu dekad (ba, pierwsza powstała w 1939 roku) – podbiły serca zwłaszcza rodziców małych dzieci. Mycie szczoteczkami elektrycznymi jest dużym ułatwieniem a producenci oferują bardzo duży wybór ich różnych typów i wariantów. Elektryczne szczoteczki do zębów mają kilka trybów pracy, które mają ułatwić czyszczenie, ale też masowanie dziąseł (co jest ważną częścią dbania o higienę jamy ustnej). Szczoteczki elektryczne (niektóre) mogą poruszać się w prawo-lewo i w górę i w dół. W tym niewielkim urządzeniu kryje się całkiem spora moc: szczoteczka wykonuje od 7600 do 8800 obrotów na minutę (nie wspominając o ruchu pulsacyjnym).

Szczoteczki soniczne

Właściwie jest to typ szczoteczek elektrycznych, ale ze względu na specyficzne właściwości wyodrębniane są w osobna kategorię.
Poruszają się one około 31000-42000 razy na minutę. To tempo pozwala na dokładne usunięcie płytki bakteryjnej. Mao tego – w niektórych przypadkach usuwane są nie tylko te bakterie, które mają bezpośredni kontakt z włosiem, ale i te oddalone od niego o około 4mm.

Szczoteczki ultradźwiękowe

Szczoteczki do zębów ultradźwiękowe są podobne do sonicznych ale wykorzystują… ultradźwięki. Oprócz czyszczenia rozbijają one łańcuchy bakterii i czyszczą kieszonki przyzębowe. Szczoteczka rekordzistka, porusza się w tempie 96 000 000 pulsacji na minutę (!). Te szczoteczki nie tylko doskonale czyszczą zęby, ale też mają terapeutyczne znaczenie dla zdrowia dziąseł.
Artykuł zrealizowany przy współpracy z profimed.com/katalog/szczoteczki-do-zebow.