Styl rustykalny – organiczny i nowoczesny

Styl rustykalny – jaka jest pierwsza myśl, która w związku z nim przychodzi nam na myśl? Zapewne przed oczami pokazuje nam się niska izba w bielonym skansenie lub pensjonat ze smolonych bali na Podlasiu. Podobna stylistyka w Polsce faktycznie może głównie kojarzyć się ze schroniskami górskimi, mazurskimi agroturystykami czy muzeum stylu zakopiańskiego. Sami dobrze wiemy, co dominuje w naszej krajowej mieszkaniówce i jak zwykle wygląda wyposażenie domu statystycznego Polaka. Mimo wszystko jednak styl rustykalny powoli zaczyna się u nas pojawiać i przybiera formę, której byśmy się nie spodziewali.

Styl rustykalny – przaśny i niemodny?

Moda na estetykę tego typu powoli zaczyna przywędrowywać do nas z Francji, Anglii i Hiszpanii i nie ma ona wcale aż tak wiele wspólnego z tym, co już niemodne i zapomniane. W naszym kraju wciąż wyposażenie domu pochodzące typowo z terenów wiejskich, tradycyjne rękodzieło i organiczne metody tworzenia kojarzone bywają z przaśnością i nudą. Nic bardziej mylnego! Wszystko zależy bowiem od kilku kwestii – jak dobieramy do siebie dodatki, co stosujemy jako tło i gdzie zaopatrujemy się w sprzęty. Często bowiem drewniane, ociosane krzesła czy bielone kredensy są jedynie inspirowane tradycją lub tworzone ręcznie, a nie fabrycznie – co nie znaczy, że nie widać w nich nowoczesnych trendów i koncepcji zgodnych z tym, co jest na czasie!

Niebanalne połączenia

W jaki sposób stworzyć więc rustykalne wnętrze tak, aby było ono jednocześnie organiczne i naturalne, ale aby nasz dom nie zaczął przypominać skansenu? Miksujmy! Jeżeli szafkę z przetarciami zakupimy u miejscowego stolarza, na ścianie powiesimy makatkę, a zlew ozdobimy fajansowymi kafelkami, faktycznie możemy otrzeć się o wygląd tatrzańskiego schroniska. Pragnąc czegoś nieco bardziej nowoczesnego, postawmy na interesujące i niebanalne połączenia!

Ekologia i awangarda

Fajansowy zlew zestawmy ze szlifowanym, betonowym blatem, na stole z litego drewna postawmy lśniący, chromowany wazon w fantazyjnym kształcie, a na tle ceglanej ściany ustawmy skandynawską szafkę rodem z Ikei. Efekt interesującego w swoim stylu wyposażenia domu zapewniony! To, co ekologiczne i tradycyjne połączmy z minimalistycznym, lśniącym i technicznym. Jeżeli wprowadzamy do salonu wiklinowe fotele, połóżmy na nich kolorowe, puchate poduszki, a ściany pomalujmy na pastelowy odcień mięty lub wrzosu. Jeżeli z kolei posiadamy chatkę zbudowaną z bali, zainwestujmy w monochromatyczne wyposażenie domu – na przykład białe szafki i modernistyczny szklany stół. Będziemy jednocześnie nowocześni i organiczni.
Więcej informacji znajdziesz na stronie barokko.pl/pol_n_Dom-174.html