Stojak rowerowy musi chronić nasz pojazd przed kradzieżą

Uwielbiasz rowery i przejażdżki na nim? A może dla zdrowia dojeżdżasz jednośladowcem do pracy? Niezależnie od tego, jak wykorzystujesz rower, uważaj do jakiego stojaka przypinasz go, zostawiając go w różnych miejscach. Nie wszystkie bowiem uchronią go przed kradzieżą. Ważne jest również zabezpieczenie.

Bezpieczny rower nie zostanie ukradziony

Wciąż słyszy się o szajkach, które kradną rowery, zostawione pod sklepami czy biurowcami. Nie oznacza to, że mamy rezygnować z jazdy z powodu obaw o nasz sprzęt. Warto jednak uchronić się przed kradzieżą, na przykład dobrze wybierając miejsce jego przypięcia. Najlepszy stojak rowerowy to taki, do którego łatwo możemy przypiąć rower, zahaczając o niego ramę. Do niedawna najbardziej popularne były stojaki, w których mogliśmy postawić rower, a przednie koło podtrzymywały niskie rurki. Niestety, model ten przyszedł do nas z innych krajów, gdzie kradzież nie jest tak popularna. W Polsce takie stojaki się nie sprawdzają, ponieważ złodzieje na tyle zrobili się sprytni, że są w stanie odkręcić przypięte do stojaków koło i zabrać samą ramę z kołem tylnym. Kupno przedniego koła nie będzie już bowiem tak drogie, skoro do sprzedania będą mieli całą resztę roweru. Stojak rowerowy musi więc być wysoki, rower nie musi natomiast samodzielnie w nim stać, może być oparty o rurki, bo w niczym mu to nie przeszkadza. Coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na to, żeby stojak rowerowy pod ich inwestycją nadawał się do przypinania bezpiecznie rowerów.

Pamiętaj o dobrym zabezpieczeniu

Rodzajów zabezpieczeń jest chyba więcej niż modeli rowerów. Warto zastanowić się jednak przed ich zakupem, żeby nie kupować najtańszych łańcuchów, które mogą był bardzo łatwe do otwarcia. Najlepsze są też zabezpieczenia zapinane na kluczyk, nie na szyfr, ponieważ takie zamki są trudniejsze do otwarcia. Dobrze jest również sprawdzić wytrzymałość linki, ponieważ niektóre mogą zostać łatwo przecięte. W specjalistycznych sklepach rowerowych na pewno doradzą nam, jakie zabezpieczenie będzie najlepsze do naszego roweru. Pamiętajmy jednak podstawową zasadę, że rower przypina się zawsze ramą do stojaków, a nie kołami. Dodatkowo, jeśli chcemy się zabezpieczyć, możemy zgłosić się do straży miejskiej lub policji, którzy w czasie sezonu rowerowego organizują akcje znakowania rowerów. Dzięki temu rower będzie łatwiej odzyskać, gdyby wybrane przez nas zabezpieczenia nie zadziałały.