Spadochroniarstwo krok po kroku

Skłonność do podejmowania ryzyka od zawsze wpisana jest w ludzką naturę. Ludzie szukają wrażeń, które wiążą się z silnymi emocjami, a wszystko to prowadzi do jednego – do podniesienia poziomu adrenaliny we krwi. Dziś możemy robić to w całkowicie kontrolowanych warunkach, które nie stwarzają większego zagrożenia niż niedzielny spacer po parku.

Spadochroniarstwo staje się coraz popularniejsze

Osoby poszukujące mocnych wrażeń coraz częściej stawiają przed sobą naprawdę wymagające wyzwania. Jedną z najskuteczniejszych metod na podniesienie poziomu adrenaliny są skoki spadochronowe. Emocje, jakie towarzyszą swobodnemu spadaniu i powolnemu opadaniu, nie mogą być porównywane z niczym innym.
Paradoksalnie, spadochroniarstwo jest bezpiecznym sportem i każdy kursant doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Psychiki nie da się jednak zbyt łatwo oszukać. Skok wykonany na wysokości 4000 metrów ruszy największego twardziela, mimo że wszystko odbywa się w całkowicie kontrolowanych warunkach.

Pierwszy krok – tandem

O stale rosnącej popularności tego sportu najlepiej świadczy niezwykle bogata oferta szkoleń. Kursy spadochronowe organizowane są przy większości aeroklubów, działających w Polsce. Warto jednak upewnić się, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi na emocje, które towarzyszą spadaniu w przestworzach.
Temu właśnie służą skoki tandemowe. Pod tym pojęciem należy rozumieć skoki oddawane w asyście doświadczonego spadochroniarza, z którym jesteśmy połączeni specjalną uprzężą. To najbardziej dogodna forma spadochroniarstwa, bowiem do oddania skoku nie są potrzebne kursy spadochronowe i doświadczenie. W locie nie decydujemy o niczym, za wszystko odpowiada instruktor.
Należy jednak zdać sobie sprawę z jednego faktu – skoki tandemowe to ledwie wstęp do prawdziwej przygody. Przeważająca większość osób, które zdecydują się na rozpocząć swoją przygodę od tandemu, decyduje się na kolejny krok, którym jest kurs spadochronowy.

Kursy spadochronowe – w tym miejscu zaczyna się prawdziwa zabawa

W ramach prowadzonej przez siebie działalności, wyspecjalizowane szkoły stosują metodę szkoleniową zwaną AFF. Ta technika nauczania zdobyła popularność w latach 90. i jest praktykowana do dziś jako najskuteczniejsza i dająca największą radość. Prowadzone zajęcia praktyczne nie przewidują stosowania lin desantowych, dzięki czemu kursant zyskuje świadomość odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.
Co niezwykle istotne, kurs spadochronowy daje możliwość poczucia gwałtownego skoku adrenaliny, będącego wynikiem swobodnego spadania – skoczek pędzi ku ziemi przez cała minutę. Kursy spadochronowe rozpoczynają się od części teoretycznej, kończonej egzaminem. Część praktyczna następuje dopiero wtedy, gdy kursant posiądzie wiedzę niezbędną do oddania samodzielnego skoku.
Artykuł powstał we współpracy z instruktorami ze Strefy Silesia w Gliwicach