Soczewki jednodniowe vs miesięczne

Coraz więcej osób powierza swoją wadę wzroku nie okularom, a właśnie soczewkom kontaktowym. Postępujący rozwój tego typu korekcji oczu, pozwala na niwelowanie większości wad wzroku, często z korzystniejszym wynikiem niż robią to okulary. Przede wszystkim soczewki, umieszczone na gałce ocznej, korygują wzrok już u podstaw, a nie dopiero 2 cm dalej oraz poruszają się wraz z ruchami oczu, dzięki temu znika problem z martwymi punktami. W świecie soczewek istnieje tyle możliwości, że czasami wybór może być trudny. Soczewki jednodniowe czy miesięczne? Wszystko to zależy od naszych potrzeb, nawyków oraz możliwości finansowych, zastanówmy się dlaczego.

Soczewki jednodniowe

Soczewki jednodniowe wybierane są najczęściej w momencie, kiedy lubimy swoje okulary, ale przeszkadzają nam w uprawianiu sportu lub chcemy się ich pozbyć na specjalną okazję. Oczywiście nie są to jedyne powody wyboru soczewek jednodniowych, bowiem posiadają one wiele zalet.
1. Jest to komfortowa metoda korekcji wzroku. Nie musimy stosować codziennej pielęgnacji jak w przypadku soczewek wielokrotnego użytku. Po jednorazowym użytkowaniu wyrzucam soczewki do kosza.
2. Brak codziennej pielęgnacji oraz codzienne zakładanie nowej pary soczewek, powoduje, że soczewki jednodniowe są o wiele bardziej higieniczne od tych wielokrotnego użytku. Codzienna wymiana soczewek pozwala na uniknięcie infekcji oczu np. zapalenia rogówek czy spojówek.
3. Soczewki jednodniowe są bardzo dobrym rozwiązaniem w podróży lub przy okazji spotkań towarzyskich, ponieważ nie jest potrzebny nam płyn do pielęgnacji czy pojemniczek, a zużyte soczewki możemy po prostu wyrzucić.
4. Jednorazowe soczewki są też doskonałym rozwiązaniem w momencie, kiedy soczewek potrzebujemy tylko na kilka godzin lub okazjonalnie.
Soczewki kontaktowe jednodniowe mają wiele zalet, ale też dużą wadę. W momencie kiedy nosimy je praktycznie codziennie, przestaje się to opłacać i lepiej jest zakupić soczewki miesięczne. Koszt soczewek jednodniowych jest wyższy nawet o kilkadziesiąt złotych.

Soczewki miesięczne

Kiedy nosisz soczewki praktycznie codziennie, dużo lepszym rozwiązaniem wydaje się kupno soczewek miesięcznych, które możesz użytkować przez 30 dni, są one też tańsze od soczewek jednodniowych, ale nie posiadają już ich zalet, co oznacza, że muszą być codziennie pielęgnowane (na podstawie: http://soczewki24.pl/15-soczewki-kontaktowe-miesieczne). Soczewki miesięczne należy każdego dnia czyścić z nagromadzonych osadów białkowych i drobnoustrojów. Istnieje też większe ryzyko infekcji przy niedokładnej pielęgnacji, a zakup dodatkowych akcesoriów podnosi nieco cenę użytkowania soczewek.
Wybór soczewek kontaktowych to ostatecznie kwestia indywidualna, o tym które soczewki wybierzemy decydują w głównej mierze nasze potrzeby. Każdy rodzaj soczewek posiada zalety, jak i wady. W obu przypadkach komfort użytkowania jest wyższy, niż przy stosowaniu okularów oraz daje nam możliwość uprawiania sportu.