Przyczyny konieczności usuwania zębów mądrości

Bardzo często słyszymy o konieczności usuwania ósemek, czyli tak zwanych zębów mądrości. Mówi o tym z pewnością wiele naszych znajomych, którzy zabieg ten wspominają jako nieprzyjemny oraz kosztowny. Czy tak jest w istocie? Czy usuwanie ósemek jest konieczne? Kiedy istnieją wskazania do usunięcia zębów mądrości?

Kiedy pojawiają się żeby mądrości?

Czas pojawienia się zębów mądrości nie jest taki sam dla wszystkich ludzi. Zęby mądrości mogą pojawiać się od 18-tego do 30-roku życia, a i to nie jest regułą. Medycyna zna wiele przypadków, w których wiek ten był niższy lub wyższy. Zęby mądrości wykształciły się u człowieka w wyniku ewolucji – w czasach prehistorycznych zarówno życie człowieka, jak i egzystencja zębów była znacznie krótsza niż obecnie. Wynikało to z braku higieny, braku cennych składników odżywczych, urazów. Ewolucja wykształciła dodatkowe zęby, które pojawiały się w szczęce jako zastępstwo utraconych wcześniej zębów. Kiedy zęby wypadały w wyniku złego żywienia, miejsce na dodatkowe ósemki było zagwarantowane, a szczęka nie zapadała się. Obecnie, kiedy żywienie oraz nasz tryb życia jest znacznie zdrowszy, zachowujemy nasze zęby na dłużej, nawet do późnej starości. W takiej sytuacji często zdarza się, iż w szczęce nie ma miejsca na dodatkowe zęby. Ta sytuacja sprawia, iż pojawiające się ósemki przesuwają inne zęby, rosną ciasno, powodując znaczne zwiększenie ryzyka pojawienia się próchnicy w przestrzeni między zębowej. Zdarza się również, iż ósemki rosną nieprawidłowo – mogą one się wyżynać nawet w pozycji poziomej. Takie sytuacje sprawiają, iż w pierwszej kolejności pojawia się ból, który może zwiastować znacznie poważniejsze problemy.

Jak przebiega usuwanie ósemek?

Usuwanie ósemek jest zabiegiem skomplikowanym, szczególnie kiedy zęby nie wyrżnęły się całkowicie. W takich sytuacjach konieczne jest przede wszystkim wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które pozwoli dokładnie określić, jak ułożony jest ząb. Kolejnym krokiem jest zaplanowanie zabiegu chirurgicznego. Pacjent musi się do niego przygotować. Zabieg przeprowadzany jest zazwyczaj pod znieczuleniem miejscowym. W jego trakcie dziąsło jest rozcinane, a sam ząb wyrywany. Konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie zębodołu oraz zszycie rany rozpuszczalnymi szwami.
Czy zabieg taki jest niebezpieczny? Przeprowadzenie ekstrakcji ósemek przez doświadczonego chirurga szczękowego czy stomatologa nie grozi powikłaniami. Problem może pojawić się podczas zszywania dziąsła. Zazwyczaj jednak rana goi się szybko, a sam pacjent po kilku dniach przestaje odczuwać dyskomfort.
Czytaj więcej: Chirurgia stomatologiczna Olsztyn.