Przemysł farmaceutyczny – transport leków

W branży obrotem leków liczy się czas i logistyka. Duże zapotrzebowanie na środki lecznicze wymaga sprawnego dostarczenia produktów w miejsce przeznaczenia. Producenci oraz hurtownie farmaceutyczne mają odpowiedzialne zadanie, które polega na terminowym dostarczeniu zamówienia do szpitali, domów opieki społecznej czy też aptek.

Jak odbywa się transport?

Na polski rynku dostępnych jest kilkadziesiąt producentów produktów farmaceutycznych. Drugie tyle to hurtownie farmaceutyczne oraz pośrednicy produkujący pod konkretną markę. Leki produkowane w kraju trafiają do opakowań zbiorczych, następnie są łączone w paczkę paletową lub wychodzą oddzielnie jako pojedyncze zamówienia. W przemyśle farmaceutycznym coraz częściej do transportu stosuje się duże pojemniki plastikowe, dodatkowo plombuje się każdy z nich do czasu dostarczenia.

Optymalizacja przestrzeni

Z uwagi na zminimalizowanie strat oraz względów higienicznych, odchodzi się od kartonowych opakowań, lepsze i wydajniejsze są pojemniki plastikowe duże zamykane. W momencie dostarczenia, przez kierowcę nowego zamówienia z lekami do szpitala, ten oddaje mu wcześniejsze plastikowe pojemniki kaiman lub zostają one otworzone w obecności osoby odpowiedzialnej i wypakowane do magazynku szpitalnego. Kierowca wówczas odbiera pojemniki i sztapluje jeden na drugi, w efekcie wracając do bazy, posiada więcej przestrzeni w samochodzie.

Szukanie oszczędności

Dzienne przejazdy kierowców transportujących leki, są dosyć kosztowne. Stąd wybór pojemników plastikowych jako alternatywy dla pojemników drewnianych czy aluminiowych. Tutaj warto zwróci jednakże uwagę na atuty. Pojemniki plastikowe duże zamykane są stabilne i lekkie. Opróżniony pojemnik może być gniazdowany, to znaczy nałożony jeden na drugi. Jest to wygodniejsze w transporcie oraz ponownym zwrocie. Z kolei pojemniki kaiman są jeszcze lżejsze i stabilniejsze z zamykanymi pokrywami i możliwością plombowania. Przewożąc lżejszy ciężar, samochód spala mniej paliwa, a pracownik zużywa mniej siły na przenoszenie pojemników.

Duże pojemniki plastikowe to bezpieczeństwo

Stosowanie dużych pojemników plastikowych jest nie tylko opłacalne, lecz pozwala na bezpieczne dostarczenie produktów w miejsce przeznaczenia. Zamówienie zachowuje swoje wszystkie walory bez utraty na jakości. Przy czym różne pojemności pozwalają na segregowanie odpowiednich produktów zgodnie z ich miejscem przeznaczenia. Pojemniki chronią leki przed groźnymi zanieczyszczeniami. Plomby z kolei zabezpieczają przed kradzieżą.