Praca w Niemczech – zalety i wady

Wyjazdy za granicę stale są jednymi z chętnie podejmowanych, kiedy mowa o wyższych zarobkach. Dzisiaj praca za granicą to już nie tylko praca sezonowa, tak popularna wśród studentów. Dzisiaj coraz większa ilość wykwalifikowanych pracowników wyjeżdża za granicę z konkretnym planem: chcą nie tylko więcej zarabiać, ale również uczyć się. Jak wyglądają takie wyjazdy w praktyce?

Nowa praca, nowe możliwości

Powodem, dla którego wykwalifikowani pracownicy decydują się na emigrację zarobkową zazwyczaj są zarobki. Nie jest tajemnicą, że inżynierowie mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie nawet na niższych stanowiskach. Oczywiście nie bez znaczenia jest tu również wyższa stopa życia, jednak stale polscy pracownicy podkreślają, jak olbrzymia jest to przepaść pomiędzy zarobkami w kraju a za granicą. Drugim, często podnoszonym argumentem, jest możliwość podnoszenia kwalifikacji. Szczególnie w dużych firmach pracodawcy dbają o to, aby pracownicy stale mieli dostęp do najciekawszych szkoleń i kursów i aby możliwe było poszerzanie wiedzy. Pracodawcy są świadomi, że wykwalifikowany pracownik jest dzisiaj na wagę złota!

Decydując się na podjęcie pracy za granicą przede wszystkim pomyślmy o odpowiednim lokum dla nas oraz o założeniu konta w lokalnym banku.

Zasiłki dla pracowników zza granicy

Zatrudniając się legalnie w Niemczech warto skorzystać z zasiłków przysługujących pracującym rodzicom – Kindergeld to zasiłek wydawany na każde uczące się dziecko do 25 roku życia lub na dzieci niepełnosprawne bez ograniczeń wiekowych. Kindergeld a 500+ to często porównywane kwestie. Faktem jest to, że o świadczenie można ubiegać się do 6 miesięcy wstecz. Podejmując pracę w Niemczech istotne jest, aby wniosek o świadczenie złożyć nie później niż po upływie 6 miesięcy po podpisaniu zatrudnienia.