Pokój dla dziecka

Duża liczba rodziców nie ma pojęcia, jak funkcjonalnie urządzić pokój swojego dziecka. Aby jednak zapewnić mu wygodę, wzoruje się na licznych katalogach wnętrzarskich. Takie działanie może sprawić, że pokój będzie piękny, ale niekonieczne spełni konkretne oczekiwania dziecka. Warto bliżej przyjrzeć się temu problemowi!
Meblowanie pokoju dziecka zaczynamy od wybrania łóżeczka dla dziecka. Powinno być ono swoimi rozmiarami dopasowane do wzrostu malca. Dodatkowo, jeśli w naszym domu znajduje się dziecko w wieku do 3 lat łóżko powinno posiadać dodatkowe zabezpieczenia przed tym, aby w czasie snu nie spadło ono na podłogę. Łóżeczka dziecięce tworzone są najczęściej na ramie drewnianej – to doskonałe rozwiązanie. Drewno jest niezwykle trwałym tworzywem, odpornym na niewielkie uszkodzenia czy zarysowania. Producenci dbają o to, aby drewno odpowiednio zabezpieczyć warstwą bejcy czy lakieru. Również materac jest ważny – dobierzmy go tak, aby odprowadzał wilgoć i nie pleśniał. Zapewni to zdrowie dziecka, szczególnie skłonnego do alergii.
Przy łóżeczku warto postawić także stolik nocny – na stoliczku można postawić niewielką lampkę nocną, która pozwoli oświetlić pokój kiedy dziecko będzie się bało zasnąć w ciemności.
Oświetlenie jest ogólnie ważnym zagadnieniem – warto zapewnić dziecku oświetlenie punktowe, w różnych miejscach pokoju. Oświetlenie sufitowe nie jest konieczne – odchodzi się od zwyczaju umieszczania lampy na suficie.

Półeczki, regały, stoliki

Niezbędne w pokoju dziecka są wszelkie meble pozwalające na przechowywanie. W pokoju dziecka nie brak zabawek, książek, gier – powinny mieć one swoje miejsce. Konieczne jest dobranie takich mebli, z których dziecko będzie mogło w pewnym stopniu korzystać samodzielnie. Regały i szafki powinny znajdować się w zasięgu rączki dziecka.