Pierwsza praca za granicą – świat stoi otworem!

Okres wakacji to czas, kiedy na rynku pojawia się wysyp ofert pracy za granicą. Pomoc przy letnich zbiorach na plantacjach owocowych, posada magazyniera, praca w charakterze kelnerki czy sprzątanie w hotelach to tylko kilka pozycji na niemal niekończącej się liście. Wyjazd do pracy za granicą jest ciekawą perspektywą, szczególnie dla młodych ludzi, którzy szukają sposobu, żeby pożytecznie spożytkować czas wolny od nauki. Krótka, dwu- lub trzymiesięczna emigracja jest obietnicą wielkiej przygody, która znacząco zwiększy zasobność portfela. Niestety, finansowe wpływy z pracy sezonowej w Polsce są nieporównywalnie mniejsze niż te, które gwarantuje nam wyjazd do Niemiec, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Ponadto, wyjazd na wakacje do pracy za granicą pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym – po wypełnieniu obowiązków lub w dzień wolny możesz zwiedzać i poznawać nieodkryte dotąd miejsca. Zanim jednak zdecydujesz się na przygodę życia sprawdź, na co zwrócić uwagę.

 Po pierwsze – tylko pewny pracodawca

Zanim podejmiesz konkretne kroki na drodze do podjęcia pracy za granicą, warto uświadomić sobie, że taki wyjazd to poważne przedsięwzięcie, które wiąże się z pewnym ryzykiem. Aby uniknąć niebezpieczeństw, nie reaguj na ogłoszenia o pracę wystawiane przez firmy, które nie podają swoich danych, prowadzą ukrytą rekrutację i nie można bezpośrednio skontaktować się z jej przedstawicielem. Niestety, możemy naciąć się na oszustów, którzy pobierają kwotę na pokrycie początkowych kosztów, aby potem urwać kontakt i zniknąć z pieniędzmi. Dokładnie sprawdź, z kim masz do czynienia (agencje pracy działające na rynki pracy legalnie figurują na liście rejestru agencji zatrudnienia). Najlepszym pomocnikiem okaże się tu Internet – na forach internetowych i rzetelnych, sprawdzonych portalach z ofertami pracy znajdziesz multum przydatnych informacji i opinii, dzięki którym ograniczysz ryzyko do zera.

Pracuj tylko legalnie

Nie daj się zwieść obietnicom wyższych zarobków i dodatkowych udogodnień, w zamian za pracę bez umowy. Uczciwa praca w oparciu o umowę zawartą bezpośrednio z pracodawcą lub z agencją pracy da Ci podstawowe zabezpieczenia i zagwarantuje prawo do dodatkowych świadczeń, które przysługują Ci na przykład,  kiedy wychowujesz dziecko (więcej informacji znajdziesz tutaj: www.zwrotpodatkow.pl). Odprowadzając podatki, możesz liczyć w przyszłości na zwrot nadpłaconej kwoty. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda kwestia opodatkowania w krajach, gdzie Polacy najczęściej emigrują i jak uzyskać zwrot z podatku, zajrzyj na: www.zwrot-podatkow.pl i www.zwrot-podatku.pl.