Oryginały ponad wszystko

W ostatnich latach Polskę i całą Europę zalewa fala nieoryginalnych – będących podróbkami lub zamiennikami oryginalnych produktów firm europejskich czy amerykańskich. I choć ich ceny wydają się być zachęcające, kupowanie ich wiąże się ze sporym ryzykiem i niesie ze sobą różnego rodzaju konsekwencje.

Podróbki jakich produktów możemy kupić?

W zasadzie łatwiej byłoby odpowiedzieć na pytanie – podróbek jakich produktów nie możemy kupić. Podrabia się bowiem wszystko, co ma wartość rynkową – ubrania, kosmetyki, sprzęty komputerowe. W Internecie bez problemu kupimy zarówno podrobiony tusz do rzęs, jak i tusz do drukarki hp, torebkę znanego projektanta i markowe okulary przeciwsłoneczne.

Odrębną kategorią wartą wspomnienia są też tzw. „zamienniki”. Te, w przeciwieństwie do podróbek, nie są nielegalne i polegają na tym, że mniej znana firma produkuje części lub elementy do sprzętu znanej firmy – tyle, że są one tańsze. Zamiast kupować tusz do drukarki hp, możemy kupić tańszy produkt, który także będzie do niej pasował. Zamiast oryginalnej końcówki do szczoteczki do zębów – zestaw tańszych końcówek, które są tak wyprofilowane, że pasują do markowej szczoteczki.

Skoro oszczędzam, to chyba wszystko ok?

Okazuje się, że nie. My oszczędzamy, ale kupując podróbki czy zamienniki, pozbawiamy zarobku firmę, o której produkt tak naprawdę nam chodzi. Kupując podrobione ubrania sprawiamy że zarabia na nich podrabiający, a nie prawdziwy projektant (którego chyba cenimy, skoro chcemy mieć jego rzeczy). Gdy wybieramy zamiennik, jest podobnie.

Pamiętajmy przy tym, że wysoka cena niektórych produktów wiąże się nie tylko – jak czasem nam się wydaje – z tym, że marka chce po prostu jak najwięcej zarobić. Za prostym produktem stoi zazwyczaj długotrwały proces przygotowania – ktoś musiał go zaprojektować zarówno od strony technicznej jak i wizualnej, ktoś musiał wyprodukować prototypy, przetestować je, zbadać ich działanie itp.

Często nie zdajemy sobie sprawy, ale te procesy dotyczą w zasadzie wszystkich produktów – od komputerów do wspomnianych już tuszy do drukarki hp czy ubrań. Wszystkie te działania pociągają za sobą koszty, których podrabiający czy tworzący zamienniki nie ponosi.

Czy chodzi tylko o pieniądze?

Tu znów odpowiedź jest negatywna. Produkty podrobione albo ich zamienniki często istotnie odstają jakością od oryginałów. Bardzo prawdopodobne jest, że podrobiona sukienka zniszczy się po kilku praniach, a zamiennik tuszu do drukarki hp wydrukuje znacznie mniej stron, które będą gorszej jakości.

W przypadku podrobionych kosmetyków konsekwencje mogą być jeszcze poważniejsze – mogą one wywołać silne reakcje alergiczne, a nawet choroby skóry.

Następnym razem, kiedy będziemy chcieli zaoszczędzić na jakimś produkcie wybierając jego nieoryginalną wersję zastanówmy się więc nad konsekwencjami naszego wyboru.

Więcej informacji znajdziesz na stronie tusz do drukarki hp.