Odnawianie łazienki – kilka przydatnych porad

Odnawianie łazienki to spore wyzwanie dla każdego. To pomieszczenie wymaga wyjątkowej dbałości o szczegóły. Ceramika łazienkowa dosyć szybko ulega zużyciu, zwłaszcza gdy nie jest zbyt dobrej jakości. Jest to spowodowane faktem, że w łazienkach stale panuje powiększona wilgotność powietrza. Dlatego też remont łazienki należy przeprowadzać dosyć często. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas odnawiania łazienki?

DOBRY MONTER TO PODSTAWA SUKCESU

W większości przypadków niestety nie poradzimy sobie sami z remontem łazienki. Zmiana ceramiki łazienkowej jest związana z odłączeniem starych sanitariatów od kanalizacji i prawidłowym podłączeniem nowych urządzeń. Jest to dosyć skomplikowana praca, którą najlepiej zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Podobnie jest w przypadku kładzenia kafelków. Jest to praca wymagająca pewnego doświadczenia i precyzji. Kafelki powinny dosyć ściśle do siebie przylegać, a niewielkie przestrzenie pomiędzy nimi powinny być wypełnione. W przypadku źle położonych kafelków może zaistnieć ryzyko, iż w przestrzeniach pomiędzy płytkami zacznie się gromadzić wilgoć i, co za tym idzie, rozwijać pleśń. Bardzo trudno jest całkowicie wyczyścić grzybnię z pomiędzy płytek, a każda pozostałość pleśni powoduje jej szybki nawrót. Dlatego też nie warto próbować zaoszczędzić nieco pieniędzy i położyć kafelki byle jak. Doświadczony monter zrobi to za nas i zrobi to dobrze. Bardzo dobrym pomysłem jest poproszenie o rady znajomych lub rodziny. Istnieje pewna szansa, że w przeszłości korzystali z usług danego montera i byli zadowoleni. Takie szukanie specjalisty „po znajomości” ma swoje zalety – możemy być niemal pewni, że dana osoba wykona zlecenie prawidłowo i na czas.

MATERIAŁY DOBREJ JAKOŚCI

Przy wyborze nowej ceramiki łazienkowej warto dowiedzieć się więcej na temat materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy. W przypadku ceramiki, kamień może różnić się porowatością, a co za tym idzie, poziomem przepuszczalności wilgoci. Tania, porowata ceramika chłonie wilgoć jak gąbka, przez co szybko ulega zabrudzeniu, zapleśnieniu i łatwo zbiera kurz. Dlatego też warto zakupić droższą ceramikę łazienkową wykonaną z materiałów bardzo wysokiej jakości – będzie ona służyć przez długie lata i będzie o wiele łatwiejsza w pielęgnacji.

ERGONOMIA TO PODSTAWA

Na rynku dostępny jest niezwykle szeroki wybór ceramiki łazienkowej. Ta przeogromna oferta może przyprawić o zawrót głowy. Oczywiście, w doborze powinniśmy się kierować względami estetycznymi. Nie ma sensu inwestować w ceramikę, która nam się nie podoba. Jednakże, należy również pamiętać, że piękne wzornictwo nie zawsze idzie w parze z ergonomią. Tak też warto bardzo dogłębnie przemyśleć każdy wybór przed zakupem. W przypadku wątpliwości powinno się poprosić specjalistę o radę. Sprzedawcy w sklepach budowlanych na ogół pomogą nam w sortowaniu ogromnej oferty ceramiki łazienkowej.