Monety dla każdego!

Większość z nas monety kojarzy głównie z bilonem w portfelu i jednym groszem, który zawsze wszystkie kasjerki są nam winne. Wbrew jednak pozorom historia pieniądza pokazuje, że to właśnie monety stanowiły na przestrzeni lat podstawowy środek płatniczy. Dzisiaj monety stanowią jednak nie tylko przedmiot, którym możemy zapłacić za wszystko, ale również są obiektem kolekcjonerskim. Mowa tutaj oczywiście nie o popularnych obiegówkach, ale o monetach kolekcjonerskich, także współczesnych.
Co prawda monety obiegowe też mają swoich zwolenników, którzy je kolekcjonują, zbierają i klasyfikują rocznikami, to jednak stanowią one margines rynku numizmatycznego.

Polskie zbiory

Co jednak zbiera się w Polsce najczęściej? Które monety są najchętniej i najczęściej wybierane przez polskich kolekcjonerów? Oczywiście monety wydawane przez Narodowy Bank Polski – między innymi dwuzłotówki z serii Golden Nordic, które są oficjalnym srodkiem płatniczym i które dość często możemy otrzymać jako resztę w sklepie. Są one też najłatwiej dostępne i z tego powodu wiele osób po prostu je zbiera nawet nie będąc zaznajomionymi z realiami numizmatyki i zasadami obchodzenia się z monetami.

Z obiegu

Monety z obiegu mają znacznie więcej uszkodzeń spowodowanych chociażby trzymaniem ich z innymi monetami – zarysowań, czy obić. Wszystko to wpływa nie tylko na wizualny aspekt danej monety, ale również finalnie odbija się na jej cenie.

Dobre monety

W większych miastach znajdziemy punkty oznaczone jako „skup monet” – to właśnie tam możemy sprzedać posiadane przez siebie monety kolekcjonerskie, jak również kupić te, które pochodzą prosto z banku, a które nie widziały nigdy portfeli i wymiany handlowej – będą w znacznie lepszym stanie! W punkcie skupu monet pracują przeważnie również kolekcjonerzy zorientowani nie tylko w polskim rynku monet kolekcjonerskich, ale również światowym. To właśnie u nich możemy zasięgnąć porad dotyczących kolejnych planów wydawniczych Narodowego Banku Polskiego, sposobu przechowywania monet, obchodzenia się z nimi, czy ich odpowiedniego zabezpieczenia, aby nie uległy uszkodzeniom w domowej kolekcji.

Przez Internet

Skup monet znajdziemy również za pośrednictwem Internetu – warto się jednak osobiście przejść do punktu niż dokonywać zakupów lub sprzedaży przez Internet. Ceny są może odrobinę większe, jednak wiedzy osób pracujących w tego typu miejscach i ich doświadczenia nic innego nie zastąpi. Warto również osobiście oglądnąć dane monety przed ich zakupem i sprawdzić ich rzeczywisty stan. Przez Internet i na fotografiach nie wszystko może być widoczne. O ile w przypadku popularnych monet dwuzłotowych może nie są to duże inwestycje, o tyle w przypadku rzadszych monet ich koszty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Czy warto ryzykować?
Podsumowując, jeżeli chcemy dobrze sprzedać własne monety bądź kupić nowe do kolekcji, warto odwiedzić okoliczny skup monet (na przykład  http://www.coinart.pl/) – co prawda często nie są one usytuowane przy głównych ulicach miast, to jednak nie powinniśmy mieć problemów z ich zlokalizowaniem.