Meble do pokoju – funkcjonalność czy estetyka?

Urządzanie na nowo czy też kupno mebli do nowego mieszkania to proces, który może ciągnąć się tygodniami. Szeroka oferta licznych firm meblarskich sprawia, iż gubimy się w gąszczu propozycji, zdjęć i promocji. Poza klasycznymi zakładami stolarskimi do skorzystania ze swojej oferty zachęcają również wielkie przedsiębiorstwa meblowe, zarówno polskie, jak i zagraniczne. Ze względu na produkcję masową mogą one zaproponować znacznie niższą cenę, czasem jednak kosztem jakości.

Urządzanie mieszkania – trudne początki

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej podczas wybierania mebli. Kolejnym etapem jest dobranie elementów zestawu meblowego, decyzja odnośnie kolorów oraz wykończenia mebli. Wiele osób zadaje sobie również pytanie, czy meble mają być funkcjonalne czy estetyczne? Udowodnimy, że meble mogą spełniać oba te warunki!

Wykorzystaj mądrze aktualne trendy

Obecna moda związana z urządzaniem pomieszczeń mieszkalnych jest niezwykle szeroka. W gruncie rzeczy urządzenie modnego mieszkania nie wymaga dużych nakładów finansowych. Najsilniej widoczny jest trend związany z minimalizmem. Wykorzystanie prostych powierzchni, braku detali oraz takich materiałów jak drewno, szkło czy aluminium sprawia, iż każde pomieszczenie nabiera wyjątkowego charakteru.
Meble do pokoju dziennego powinny być przede wszystkim funkcjonalne – wiedzą o tym zwłaszcza posiadacze mieszkań w blokach. Stosunkowo ograniczona ilość miejsca sprawia, iż konieczne jest takie urządzenie przestrzeni, aby posiadać wiele schowków oraz miejsc, gdzie można przechowywać niezbędne przedmioty. Meble do pokoju powinny być również dopasowane do sprzętu audiowizualnego, o ile wykorzystujemy ekran telewizora czy nagłośnienie pokoju.

Z czego wykonywane są meble do pokoju?

Przede wszystkim prym wiodą płyty MDF, z których tworzy się nie tylko meble, ale i niewielkie szafki czy łóżka. Płyta jest produktem uniwersalnym, jednak również posiadającym swoje wady. Kolejny materiał to klasyczne drewno, które odznacza się szeroką paletą kolorów i deseni naturalnych, ale i względnie wysoką ceną. Nowoczesne meble tworzone są również z materiałów syntetycznych, o zróżnicowanych fakturach oraz deseniach. Ceny także są silnie “rozstrzelone”.

Zamawiać czy kupować gotowe?

Najprostszym sposobem jest oczywiście zamówienie gotowych mebli, jednak wiele osób pragnie posiadać w swoim mieszkaniu oryginalne meble tworzone na zamówienie oraz na wymiar. Wybór pomiędzy produktem gotowym i na zamówienie to kwestia priorytetów, bo jeżeli chodzi o jakość obydwa rozwiązania są porównywalne – ale uwaga: i tu, i tu trafiają się buble.