Łagodne zmiany w piersiach

Chociaż rak piersi jest najczęściej diagnozowaną chorobą onkologiczną u kobiet, to nie wszystkie zmiany w tym gruczole muszą być od razu złośliwe. Co ciekawe, większość guzków, jakie pojawiają się w piersiach to zmiany o charakterze łagodnym.

 Samobadanie piersi

Już młode dziewczęta po okresie dojrzewania powinny regularnie wykonywać samobadanie piersi. Medycy wskazują, że takie powinno odbywać się przynajmniej raz w miesiącu. Ciekawostką jest to, że większość zmian w gruczole piersiowym jest wyczuwalna po raz pierwszy właśnie przez pacjentki.
Pierwsze samobadanie powinno odbyć się u lekarza, najlepiej ginekologa. To właśnie medyk o tej specjalizacji wskaże, jak prawidłowo je wykonywać.
W przypadku wyczucia jakiejkolwiek zmiany kobieta powinna natychmiast udać się do lekarza. Ten skieruje ją najprawdopodobniej na badanie ultrasonograficzne gruczołu piersiowego, by zdiagnozować guzka.

USG piersi

USG piersi jest podstawowym, profesjonalnym badaniem, dzięki któremu udaje się rozpoznać powstałą zmianę. Badanie ultrasonograficzne jest w pełni bezbolesne. Polega na przykładaniu głowicy ultrasonograficznej do gruczołu piersiowego. Wtedy ultradźwięki wnikają w głąb tkanek, dzięki czemu obraz wnętrza pod skórą jest pokazywany na monitorze. Przeprowadzone USG piersi w Warszawie daje od razu jasną odpowiedź na temat występowania zmiany, jej wielkości i struktury. Badanie tego rodzaju nie uwzględnia jednak charakterystyki uzłośliwienia guzka. Dopiero badanie histopatologiczne, tzw. biopsja pozwala określić typ zmiany. Sama biopsja polega na pobraniu wycinka zmienionego stanu, który następnie poddawany jest szczegółowej analizie laboratoryjnej.

 Diagnoza i zachowanie ostrożności

U młodych kobiet najczęściej diagnozuje się łagodne zmiany. Często są tak małe, że nie wymagają żadnej interwencji. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na fakt, że taka diagnoza bardzo często usypia czujność kobiet. To zła metoda. Trzeba wziąć pod uwagę, że nawet kilkumilimetrowe zmiany łagodne mogą przerodzić się w te złośliwe. Obowiązkiem każdej pacjentki jest więc regularna obserwacja zmian. Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zmiany w obrębie gruczołu piersiowego powinny być kontrolowane maksymalnie co 1 rok. Najczęściej lekarz zaleca rutynowe badanie USG co 6 miesięcy. Tak częste wizyty w gabinecie ultrasonograficznym są niezbędne również wtedy, gdy w rodzinie pacjentki występowały już przypadki choroby onkologicznej o złośliwym charakterze.

Najczęściej występujące zmiany łagodne w piersi

Zmiany, które można wyczuć w piersi podczas samobadania albo są wykrywalne przy wykorzystaniu badania ultrasonograficznego, to najczęściej takie, których występowanie jest zależne od zaburzeń w gospodarce hormonalnej kobiety. Przeważnie są to zgrubienia, guzki, grudki, całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia kobiety. Określa się je jako mastopatia.
Innym rodzajem zmian w piersi mogą być torbiele. Niektórzy medycy nazywają je cystami. Te są wyczuwalne podczas samobadania piersi jako twardy guzek, najczęściej wielkości ziarna groszku. Torbiele bardzo rzadko stają się złośliwe.
Pamiętajmy jednak, że bez względu na rodzaj wyczuwalnej zmiany, zawsze powinno się skonsultować ją z lekarzem.