Kiedy warto stosować aromaterapię?

Medycyna naturalna to bardzo interesująca alternatywa dla tradycyjnego traktowania chorób i dolegliwości lekami. Jedną z ważnych odnóg medycyny naturalnej jest aromaterapia, czyli leczenie zapachami. Na czym polega ta sztuka? Co warto o niej wiedzieć i kiedy możemy ją stosować?

Początki aromaterapii i podstawowe zasady

Uważa się, iż leczenie zapachami jest znane ludzkości już od starożytności. Zapachy stosowały starożytne cywilizacje – Egipt, ludy z Indii, Mezopotamia, następnie Grecy i Rzymianie. Obecnie olejki eteryczne stosuje się na 4 najważniejsze sposoby. Jest to przede wszystkim masaż, w którym płynne esencje roślin pełnią funkcję olejku do masażu. Ponadto stosuje się je w inhalacjach, podczas kąpieli oraz do kompresów. W nielicznych wypadkach olejki są przeznaczone do użytku wewnętrznego, jednak należy pamiętać, iż są to bardzo silne środki i ich przedawkowanie jest niebezpieczne. Olejków eterycznych, ze względu na brak badań, nie powinny stosować kobiety w ciąży.

Kiedy możemy korzystać z aromaterapii?

1. Szeroko rozumiana relaksacja – po ciężkim dniu bardzo często nie potrafimy się kompletnie odciąć od codziennych spraw. Aromaterapia z pomocą konkretnych olejków eterycznych (np. lawendy) pozwala “odpuścić” i odetchnąć bardzo przyjemnym zapachem. Nic dziwnego, iż olejki stosowane są przez masażystów, używa się ich również w SPA oraz poleca się je do ciepłej, relaksującej kąpieli.

2. Problemy ze snem – łączy się to z poprzednim punktem. Olejkami eterycznymi, które pomagają w zaśnięciu, można skropić poduszkę, na której śpimy lub np. wetrzeć kilka ich kropel w nadgarstki czy szyję. Zestaw Tisserand Sleep Better jest tu świetnym przykładem, jak lawenda, jaśmin i drzewo sandałowe uspokajają i sprawiają, iż sen staje się głęboki. Dzięki takiemu zestawowi poczujesz, że w końcu się wysypiasz w pełni.

3. Infekcje dróg oddechowych. W ich przypadku niezwykle skuteczne są inhalacje, np. z olejku eukaliptusowego od Tisserand. Równie dobry jest też olejek sosnowy. Oba działają rozkurczowo na drogi oddechowe, co ułatwia wykrztuszanie i radzenie sobie z niezbyt przyjemnymi aspektami infekcji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/inne-aromaterapia-c3908

Jak działa aromaterapia?

W przypadku bardzo intensywnych substancji, jakimi są olejki eteryczne, ich działanie polega na silnym połączeniu zmysłu węchu z naszym mózgiem. Dobroczynne składniki olejków eterycznych mają działanie terapeutyczne, które poprzez inhalacje (lub skórę w przypadku masażu) dostają się bezpośrednio do naszego mózgu i go stymulują, np. uspokajają lub pobudzają do działania.