Jaki program do wizualizacji daje najwięcej możliwości?

Program do wizualizacji może być wykorzystywany zarówno do tworzenia wizualizacji architektury, jak i przygotowywania projektów wnętrz mieszkalnych, użytkowych czy przemysłowych. W każdym z tych przypadków wymagania wobec programu są nieco inne, dlatego warto zastanowić się, do czego dany program do wizualizacji będzie wykorzystywany. Obecnie można nabyć tego typu programy w pakietach, co pozwala uzyskać atrakcyjną cenę za obie aplikacje.

Program do wizualizacji i modelowania

Największą swobodę w zakresie modelowania i modyfikacji zapewnia program do wizualizacji Blender i 3dMax. Każda z tych aplikacji pozwala na pełne kontrolowanie każdego wierzchołka i poligonu, co ma szczególne znaczenie przy modelowaniu form o dużym skomplikowaniu. Podobne możliwości daje program Revit i Archicad, jednak powstały one przede wszystkim do wykorzystania w architekturze, dlatego stosuje się w nich z gotowe elementy, których parametry można dostosować na potrzeby konkretnego projektu.
W tych programach można korzystać z modyfikatorów, pozwalających na wykonywanie uproszczonych modeli z odpowiednio przygotowaną siatką. Po dodaniu wybranego modyfikatora model uzyskuje finalny kształt, co byłoby trudne do osiągnięcia przy zastosowaniu innych metod.

Program do wizualizacji a projektowanie wnętrz

Do projektowania wnętrz najlepiej nadają się programy pozwalające zarówno na modelowanie, jak i na renderowanie, np. 3d Max, Blender czy Sketchup. Nie ma w nich ograniczeń związanych z wykonywaniem własnych modeli mebli oraz wizualizacji. Jeśli chodzi o same wizualizacje, to trudno jednoznacznie wybrać najlepszy program.
Osoba, która ma odpowiednią wiedzę, może za pomocą dowolnego z wymienionych programów stworzyć wyjątkową kompozycję. Warto przy tym pamiętać, że dobry program do wizualizacji powinien być wyposażony w silnik renderujący V-ray.