Jak zacząć jeździć na nartach? – poradnik dla początkujących

Gdy zima zbliża się nieubłaganie, coraz częściej zaczynamy przebywać w domach. Rezygnujemy z biegania, jazdy na rowerze i jazdy na rolkach. Jeśli jednak nie chcemy przy tym całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej, stawiamy na narty. Narciarstwo jest przecież najpopularniejszym sportem zimowym, którym każdy z nas może się zająć. Jak więc powinny wyglądać nasze początki z tą dyscypliną?

1. Przygotowanie fizyczne

Narciarstwo jest sportem, który wymaga dobrej sprawności fizycznej. Zanim więc wybierzemy się do sklepu po profesjonalne narty Rossignol, zadbajmy o swoją formę. Świetnie sprawdzi się tutaj pływanie. Utrzymując się na wodzie, uczymy się pracować z własnym ciałem.
Możemy także postawić na podstawową gimnastykę. Trening powtarzajmy przynajmniej raz w tygodniu. Powinien on składać się przede wszystkim z ćwiczeń na mięśnie brzucha orz nóg. Ostatnio na niektórych siłowniach pojawiły się również specjalne zajęcia, które przygotowują do narciarskiego sezonu. Na nie również warto się wybrać.

2. Odpowiedni sprzęt

Wiele początkujących osób popełnia tutaj jeden, podstawowy błąd. Chodzi o kupowanie nowych nart Rossignol, profesjonalnych butów i wszelkich, markowych dodatków. Jeśli jednak po raz pierwszy wyruszamy na stok, prawdopodobnie zniszczymy swoje nowe narty Rossignol lub je porysujemy. Lepiej więc będzie, gdy początkowo będziemy wypożyczać swój sprzęt, a dopiero później zainwestujemy w ten profesjonalny.
Nie powinniśmy także poruszać się na nartach wraz z kijkami. Przyniesie to więcej szkód, niż pożytku. W trakcie możliwego upadku najczęściej nasz ruch psychofizyczny nakazuje nam podeprzeć się rękami. Przez to moglibyśmy wbić sobie kijki pod brodę i zagrozić swojemu zdrowiu, a nawet i życiu.

3. Zabezpieczający strój

Wbrew pozorom zamiast wydawać mnóstwo pieniędzy na kombinezon narciarski, lepiej przeznaczyć je na ochraniacze. Koniecznie musimy zakupić dla siebie kask, który znajdziemy już od 100-u złotych. Następnie zaopatrzmy się także w rękawice i praktyczne gogle. Takie okulary zapewnią nam komfort i ułatwią poruszanie się po stoku.
Później możemy zakupić także wygodny kombinezon narciarski. To ważne, aby był on termoaktywny. W takim stroju zachowamy prawidłową temperaturę ciała nawet podczas największych mrozów.

4. Pierwsza lekcja z instruktorem

Jeśli po raz pierwszy wybieramy się na stok, powinniśmy wykupić dla siebie przynajmniej jedną lekcję z instruktorem. Takich instruktorów znajdziemy na popularnych stokach. Po czym poznamy, że jest to fachowy nauczyciel? Po jego legitymacji. Takie legitymacje wydaje Polski Związek Narciarstwa oraz Urząd Kultury Fizycznej. Jeśli nasz instruktor pokaże nam ten dokument, możemy skorzystać z jego usług. Dzięki temu będziemy mogli opanować prawidłową i przede wszystkim bezpieczną techniką. Co więcej, w razie paniki instruktor zawsze zwiezie nas ze stoku, nawet wtedy, gdy będziemy znajdować się na jego szczycie.

5. Zasady prawidłowej jazdy

Teraz możemy już wziąć swoje narty Rossignol i wyruszyć na pierwszą przejażdżkę. Zapoznajmy się także z podstawowymi zasadami szusowania po stokach. Po pierwsze, podczas zjazdu nasza pozycja powinna być swobodna i dość luźna. Nie próbujmy usztywniać kręgosłupa, ani przybierać wymuszonej postawy. Narty rozstawiamy tak, aby znalazły się one na szerokości naszych bioder. Początkowo możemy rozstawić je nieco szerzej, aby ułatwić sobie jazdę. Kolana musimy mieć lekko zgięte i skierowane w przód. Gdy zaczynamy zjeżdżać, ręce trzymamy blisko swojego ciała.
Takie przygotowanie sprawi, że narciarstwo wyda nam się banalnie proste. Na pewno wielokrotnie skorzystamy później ze swoich nart Rossignol. Będziemy mogli zwiększać swoje umiejętności i opanowywać całkowicie nowe ruchy. Po pewnym czasie staniemy się mistrzami jazdy na nartach i przyniesie nam to mnóstwo satysfakcji.