Ile się czeka na prawo jazdy w 2022 roku? Podpowiadamy!

Posiadanie własnego samochodu znacząco ułatwia codzienne życie i daje dużą swobodę. Z tego względu znaczna część młodych osób wkraczających w dorosłość chce jak najszybciej podejść do egzaminu na prawo jazdy. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej obowiązującym w Polsce przepisom związanym z wydawaniem uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ile czeka się na prawo jazdy w Polsce? Sprawdź!

Sprawdzamy, ile czeka się na prawo jazdy w tym roku

Zastanawiasz się, ile czeka się na prawo jazdy? Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe. To, po jakim czasie od momentu pozytywnego zdania egzaminu u WORD-zie otrzymasz dokument, zależy od kilku czynników, na przykład liczby dostarczonych w danym czasie wniosków.

Prawo jazdy, podobnie jak dowody osobiste, wydawane jest przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Wszystkie dokumenty produkowane są w jednym miejscu, bez podziału na lokalne oddziały. Cały złożony proces musi być dobrze zabezpieczony, przez co na wydanie dokumentu należy trochę poczekać. Ponadto, całą procedurę znacząco wydłużają nieprzewidziane komplikacje, na przykład błędy we wniosku czy braki wymaganych załączników. Średnio dokumenty wydawane są w ciągu 14 dni od otrzymania przez urząd dokumentów oraz wniesienia opłaty.

Warto wiedzieć

Wniosek o wyrobienie prawa jazdy możesz złożyć on-line za pośrednictwem profilu zaufanego ePUAP. Należy pamiętać, aby uregulować opłatę w wysokości 100,50 zł. Możesz zrobić to osobiście w urzędzie lub przelewem on-line. Cała procedura wyrabiania dokumentów określona jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2016 poz. 231).