Gotowe projekty domów – co warto o nich wiedzieć?

Budowa własnego domu to nie lada wyzwanie – należy nie tylko dopełnić wszelkich formalności, ale przede wszystkim zastanowić się, jaki ma być nasz nowy dom. Zazwyczaj określamy nasze potrzeby i oczekiwania i na tej podstawie tworzymy projekty przy pomocy doświadczonych architektów. Okazuje się jednak, że to nie jedyna możliwość!

Idealny dom. Czyli jaki?

Coraz częściej Polacy szukają gotowych projektów domów jednorodzinnych. Co sprawia, że są one tak popularne? Z pewnością za takim rozwiązaniem przemawia jego cena – gotowy projekt jest znacznie tańszy niż tworzenie modelu domu od zera z architektem. Takie rozwiązanie pozwala też na zaoszczędzenie czasu – gotowe projekty możemy właściwie od ręki zacząć wprowadzać w życie. W przypadku klasycznych projektów czeka nas nie tylko okres tworzenia, ale również liczne poprawki i zmiany. Gotowy projekt daje możliwość niewielkich zmian, ale muszą być one zaakceptowane przez autora.

Jakie projekty cieszą się największym zainteresowaniem?

Podczas wizyt w biurach architektonicznych klienci pytają najczęściej o projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym. Takie rozwiązanie pozwala na urządzenie niewielkich sypialni na piętrze oraz wykorzystanie większej ilości przestrzeni. Dla wielu klientów niezwykle istotny jest garaż – na szczęście w projektach uwzględniono zarówno garaże jednostanowiskowe, jak i te przeznaczone na dwa samochody. Jeśli garaż nie jest dla nas istotny możemy wykorzystać projekty uwzględniające wyłącznie podjazd przeznaczony na postawienie samochodu.
Innym popularnym projektem są domy jednorodzinne dwukondygnacyjne, dające znacznie więcej miejsca i możliwości związanych z aranżacją ogrodu. Takie budowle oparte są na schematach skandynawskich – poza ścianami nośnymi niewiele tu ścianek działowych, gdyż najważniejsza jest przestrzeń.