Gdzie wymieniać walutę?

Coraz częściej wyjeżdżamy za granicę- zarówno służbowo, jak i prywatnie, w celach wypoczynkowych. Aby swobodnie poruszać się po obcych krajach konieczne jest posiadanie danej waluty – najczęściej jest to euro, ale też dolary, funty brytyjskie, franki szwajcarskie. Znajdziemy je w kantorach – okazuje się jednak, że placówki te działają nie tylko stacjonarnie, ale i w sieci. Co warto wiedzieć o kantorach? Jak wymieniać waluty?

Kantory stacjonarne

Powszechnym miejscem wymiany walut są kantory. Są to firmy prywatne, prowadzone przez przedsiębiorców. Kantory znajdziemy w każdym mieście w Polsce, bez względu na ich wielkość. Kantory narzucają własne ceny skupu i sprzedaży waluty, zazwyczaj jednak są one zbieżne lub podobne do kursów proponowanych przez NBP. Warto wiedzieć, że celem właścicieli kantorów jest przede wszystkim zarobek, dlatego w przypadku każdego przelicznika walut narzucana jest konkretna marża. Marże różnią się od siebie – przedsiębiorca chce zarobić, ale też nie odstraszać od swojej oferty potencjalnych klientów. To do klienta należy ostateczna decyzja, na którą ofertę się zdecyduje i w którym kantorze wymieni swoje pieniądze. Po wymianie każdorazowo otrzymujemy rachunek, na którym widnieje kwota wymieniana na inną walutę oraz aktualny kurs.

Kantory internetowe

Drugim rodzajem kantorów są kantory internetowe. Korzystanie z nich jest niezwykle wygodne, gdyż wymianę waluty możemy wykonać bez ruszania się z ulubionego, domowego fotela. Wystarczy, że posiadamy konto walutowe, na które może zostać przelana wybrana przez nas waluta. Wielką zaletą kantorów internetowych jest także fakt, że ich marże są niewielkie. Rachunki za takie transakcje przesyłane są zazwyczaj mailowo.

Kantory w bankach

Również banki oferują możliwość wymiany walut – ich marże są niewielkie, a ceny zbliżone do kursów podawanych przez NBP.