Dotacje na budowę domu energooszczędnego jak je pozyskać?

Coraz to wyższe rachunki za prąd oraz materiały opałowe zmuszają ludzi do szukania oszczędności. Coraz to więcej z nas dba o środowisko i chce, aby przyszłe pokolenia mogły czerpać z naturalnych materiałów. Głównie przez te dwa czynniki poszukujemy nowych rozwiązań, dzięki którym w trosce o nasze środowisko obniżymy koszty i zapotrzebowanie energetyczne domów. Na to stawiane wyzwanie z odpowiedzią przychodzą domy energooszczędne, które stają się coraz to bardziej popularnym rozwiązaniem.

Co to takiego dom energooszczędny?

Domy energooszczędne to domy, które zużywają 3-5 razy mniej energii, dzięki zupełnie innej konstrukcji i zastosowaniu nowoczesnych technologii. Wszystkie te domy wyposażone są w dobrą izolację i nowoczesny system wentylacji z odzyskiwaniem ciepła, dzięki czemu nie trzeba ich intensywnie ogrzewać, aby w mieszkaniu było ciepło. Co za tym idzie nie trzeba tracić tyle energii elektrycznej, czy innych materiałów opałowych. Dodatkowo często wykorzystywanym rozwiązaniem do pozyskiwania energii są zamontowane solary słoneczne, dzięki którym taki dom może być praktycznie samowystarczalny. Mówiąc o tym liczbami, domami energooszczędnymi są wszystkie te, które potrzebują mniej niż 70 kWh/m2/rok energii do ogrzania 1m2 budynku (więcej na http://www.6-dzielnica.pl) . Wszystkie budynki, które zużywają więcej energii klasyfikowane są jako tradycyjne domy poza klasą energooszczędności.

Dotacje na dom energooszczędnymi

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wprowadził program, dzięki któremu można uzyskać 30 tys. zł na dom energooszczędny, a 11 tys. zł na zakup mieszkania w budynku energooszczędnym. Biorąc pod uwagę, że budowa, czy zakup mniej energożernego domu jest droższa od tradycyjnego o 3-5%, dzięki takim dofinansowaniom można nawet zaoszczędzić. Cały program dotacji będzie trwał do 2018 roku i dotyczy jedynie budowy domu, zakupu nowego budynku lub zakupu mieszkania w nowym budynku energooszczędnym. Dotacja polega na częściowej spłacie kredytu zaciągniętego na taką inwestycję.

Otrzymanie dotacji krok po kroku?

Otrzymanie dotacji niestety nie jest proste, aby ją otrzymać trzeba się uzbroić w cierpliwość i wytrwałość. Jednak kwoty dofinansowania są spore, więc warto z tego skorzystać.
1 krok – przygotowanie projektu budowlanego zgodnego z wymogami NFOŚiGW.
2 krok – wybranie z listy NFOŚiGW weryfikatora, który sprawdzi, czy projekt jest zgodny z wytycznymi programu.
3 krok – złożenie wniosku o kredyt z dotacją w banku z listy  NFOŚiGW.
4 krok – podpisanie umowy z wykonawcą – warto wybrać doświadczoną ekipę, aby po wybudowaniu domu nie okazało się, że budynek jest niezgodny z wymogami programu.
5 krok – podpisanie umowy kredytowej.
6 krok – budowa domu.
7 krok – odbiór budynku i weryfikacja, czy jest zgodny z programem.
8 krok – wystąpienie do banku o wypłacenie dotacji.
Po wykonaniu poprawnie tych wszystkich kroków, dopiero wtedy można otrzymać dotację, która częściowo pokryje kredyt. Pomimo tego, że jest wiele kroków do wykonania, zawsze warto starać się o taką dotację, która na pewno ułatwi decyzją o budowie domu energooszczędnego.