Dostosowanie mieszkania do osoby niepełnosprawnej

Obecnie w Polsce żyje kilka milionów osób niepełnosprawnych. Ludzie ci posiadają różnego rodzaju schorzenia oraz niepełnosprawność o różnym natężeniu. Warto jednak zauważyć, że wiele osób nie jest w stanie poruszać się o własnych siłach lub też robią to oni z wielkim trudem. Osoby niepełnosprawne, aby były w stanie żyć względnie normalnie w swoim mieszkaniu muszą je odpowiednio przystosować.

Udogodnienia dla niepełnosprawnych

Bez wątpienia miejscem w domu, z którego każdy musi regularnie korzystać jest łazienka. Osoby niepełnosprawne bardzo często mają problem z myciem, dlatego należy im je jak najbardziej ułatwić. Przede wszystkim, gdy w mieszkaniu znajduje się osoba niepełnosprawna warto zainstalować w łazience kabinę prysznicową i wstawić krzesło pod prysznic. Wydaje się, że wanna nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ ludzie niepełnosprawni mają kłopot żeby wejść ,a następnie wyjść z wanny. Kabina prysznicowa jest o wiele wygodniejsza. Krzesło pod prysznic powinno być specjalnie przystosowane. Nie sposób włożyć pod prysznic zwyczajne krzesło, ponieważ nie będzie ono wygodne, a ponadto ulegnie zniszczeniu. Postawienie specjalnie dopasowanego krzesła pod prysznicem sprawia, że kąpiel jest wygodna. Krzesło pod prysznic dla niepełnosprawnych powinno być dosyć wysokie oraz posiadać rączkę, na której można się oprzeć podczas siadania oraz wstawania.

Co jeszcze jest ważne w łazience?

Oprócz przestronnej kabiny prysznicowej oraz krzesła pod prysznicem bardzo ważne jest, aby cała łazienka była przestronna. Im więcej przestrzeni jest w danym pomieszczeniu tym łatwiej jest się po nim poruszać osobom niepełnosprawnym.
Co więcej, należy również zadbać o rozmieszczenie poszczególnych elementów infrastruktury łazienki takich jak umywalka czy sedes. Ważne, aby umywalka znajdowała się blisko sedesu, najlepiej w takiej odległości, aby bez wstawania z sedesu można było umyć ręce. Dzięki takiemu rozwiązaniu niepełnosprawny nie musi wstawać, aby umyć ręce. Należy pamiętać, że dla wielu osób siadanie i wstawanie jest bardzo męczące i powoduje ból, dlatego najlepiej jest ograniczyć je do minimum.
Obecnie dostępność różnego rodzaju sprzętów dla niepełnosprawnych, takich jak na przykład specjalne krzesło pod prysznic, mających na celu udogodnienie życia niepełnosprawnym sprawia, że mogą oni całkiem sprawnie funkcjonować we własnym mieszkaniu. Wszelkie udogodnienia dla niepełnosprawnych mają swoją cenę, jednak bardzo często można pozyskać dofinansowanie od ośrodka pomocy społecznej.