Czy warto skakać ze spadochronem?

Generalnie, raczej każdy zgadza się z tym, że warto uprawiać sport. Nie chodzi tu nawet o zawodowstwo, ale raczej o sport rekreacyjny. Czy jednak warto zastąpić zwyczajne dyscypliny sportem ekstremalnym? Czy kurs spadochronowy to lepszy pomysł niż codzienny jogging?

Czy to jest zdrowe?

Przede wszystkim warto się zastanowić, czy uprawianie sportu ekstremalnego, przykładowo skoków ze spadochronem, jest zdrowe. Wydaje się, że w większości przypadków udział w kursie spadochronowym nie może w niczym zaszkodzić, jednak są pewne wyjątki.
Rzecz w tym, że osoby, które cierpią z powodu niektórych chorób nie mogą skakać ze spadochronem, ani uprawiać wielu innych sportów ekstremalnych. Wyłączeni są z tego na przykład ludzie z chorobami serca. Pomimo, że mają oni swoje ograniczenia również jeśli chodzi o bardziej zwyczajne dyscypliny sportu, to jednak prędzej mogą je uprawiać.
Udział w kursie spadochronowym nie jest więc dla wszystkich, jednak ograniczenia dotyczą jedynie niewielkiej grupy ludzi. Generalnie jednak, dla zdrowego człowieka dyscyplina ta nie jest szkodliwa w żaden sposób.

Rozwój ciała i umysłu

Niewątpliwie, sport ekstremalny może rozwijać ciało, ale również i umysł. Wzięcie udziału w kursie spadochronowym dla wielu osób jest niezapomnianym przeżyciem. Wynika t oz tego, że lęk wysokości jest jednym z popularniejszych lęków. Decyzja o locie śmigłowcem i o zeskoczeniu z niego jest wiec dla wielu osób przełamaniem barier.
Warto zauważyć, że lęk wysokości może być chorobliwy. Niemniej jednak, nawet ludzie, którzy nie są chorobliwie przerażeni, gdy znajdą się gdzieś wysoko, do pewnego stopnia boją się wysokości. Kurs spadochronowy dostarcza więc silnych wrażeń każdemu, niezależnie od natężenia lęku, który jest uwarunkowany w ludziach ewolucyjnie.

Kiedy warto?

Oczywiście, skoków spadochronowych nie da się uprawiać tak często jak biegania, czy też jazdy na rowerze. Po pierwsze jest to kosztowne, po drugie, aby móc skakać potrzebna jest odpowiednia pogoda. Poza tym, doświadczenie stresu związanego ze skokiem jest zdrowym i świetnym doświadczeniem, ale doświadczanie go kilka razy w tygodniu mogłoby być już przesadą.
Wydaje się więc, że nauczenie się skakania na kursie spadochronowym, a następnie utrwalanie tej umiejętności co pewien okres czasu to najlepsze rozwiązanie. Warto również zauważyć, że opłacenie kursu spadochronowego może być interesującym prezentem dla kogoś bliskiego.
Artykuł powstał we współpracy ze Strefą Silesia z Gliwic