Czy badanie genetyczne pomaga w diagnozowaniu chorób?

Do tej pory badanie genetyczne kojarzyło się wyłącznie z uznawaniem ojcostwa podczas procesów związanych z ustalaniem alimentów. Jednakże genetyka jest bardziej rozwinięta niż określenie stopnia podobieństwa łańcucha DNA. Zobacz w tym może pomóc takie badanie!
Badania genetyczne dla wielu osób niestety kojarzy się tylko i wyłącznie z określeniem czy dwie osoby są ze sobą spokrewnione. Co prawda, coraz częściej wykonuje się tego typu testy. Swoje zastosowanie znalazły między innymi w sądownictwie. Gdy uznaje się ojcostwo, wówczas dokonuje się tego typu badania. Jednak nie tylko. Takie testy dają nieograniczone możliwości, ponieważ stosuje się je w medycynie oraz przy identyfikacji ofiar, gdy nie ma innej możliwości na określenie imienia i nazwiska. Jak się jednak okazuje, badanie genetyczne pomoże nie tylko w takich sytuacjach.
Choć badanie na pokrewieństwo można wykonać w domu, wysyłając próbki do laboratorium to bardziej skomplikowane należy zrobić już w przystosowanym ośrodku, ale i takie badanie genetyczne będzie już nieco droższe niż te, na pokrewieństwo. Ale do rzeczy. W czym mogą pomóc tego typu testy? Gdy na przykład, małżeństwo stara się o potomka, chce się dowiedzieć czy będą mogli przekazać mu jakiekolwiek choroby oraz problemy. Mimo, że kobieta i mężczyzna mogą na nic nie chorować i cieszyć się idealnym zdrowiem to połączenie ich genów lub uśpione choroby mogą aktywować się już u kolejnego pokolenia. Dlatego łatwiej jest wiedzieć, czy jest szansa na którąkolwiek z poważniejszych dolegliwości.
To jednak nie koniec. Nie tylko w takich sytuacjach badanie genetyczne będzie pomocne. Gdy ktoś choruje, a lekarze po wielu tradycyjnych badaniach rozkładają ręce, ponieważ nie wiedzą jak pomóc, ani jak zdiagnozować chorobę, wówczas badanie genetyczne może w tym pomóc. Przez taki tekst można określić choroby, które są zapisane w DNA, sprawdzić który odcinek łańcucha jest uszkodzony. W ten sposób można przyspieszyć powrót do zdrowia, ponieważ diagnostyka okazuje się zawsze trafna i w 100% prawidłowa. Dlatego każdy, kto ma problemy ze zdrowiem lub wątpliwości, czy pewne dolegliwości zostały przekazane przez rodziców – czym prędzej trzeba się zapisać na badanie.
genom.com.pl