Codzienne zabiegi w obrębie jamy ustnej

Odpowiednia higiena oraz codzienne szczotkowanie są podstawą dla zachowania zdrowych i silnych zębów. Okazuje się jednak, ze ponad 3/4 Polaków nie szczotkuje zębów każdego dnia, a ponad połowa nieregularnie bywa u stomatologa. Takie zachowanie sprzyja nie tylko powstawaniu próchnicy, ale i innych, znacznie poważniejszych schorzeń. Jak skutecznie dbać o zęby, aby służyły nam one jak najdłużej?

Co negatywnie wpływa na nasze uzębienie?

Każdego dnia nasze zęby narażone są na działanie kwasów, bakterii, kamienia nazębnego, gromadzącej się płytki nazębnej. Efektem ich obecności czy działania jest powstawanie próchnicy, stanów zapalnych, cofanie się dziąseł, zmiana koloru szkliwa. To jednak nie wszystkie problemy – nieleczone zęby psują się od środka, dlatego często zamiast borowania musimy poddać się leczeniu kanałowemu.
Zęby tracimy na wskutek chorób, uszkodzeń, uprawiania sportów – wszystkie one mogą prowadzić do ubytków w łukach zębowych,m które również silnie wpływają na działanie naszego aparatu mowy. Brak nawet jednego zęba wpływa na naszą mimikę, inne zęby, sposób mówienia.

Jak poprawić wygląd zębów?

Poza uzupełnianiem luk w zębach coraz popularniejszym zabiegiem jest wybielanie zębów. Najczęściej na wybielanie decydujemy się, kiedy kolor naszych zębów jest bliższy żółci niż bieli. Lekarze zdecydowanie odradzają wykorzystywanie w tym celu past wybielających, sugerując raczej zabiegi w gabinecie takie jak wybielanie zębów metodą Beynd Dent. Domowe i nieprzemyślane zabiegi działają negatywnie na szkliwo, ścierają je i osłabiają. Długotrwałe stosowanie tych past może prowadzić do kruszenia się zewnętrznej części zębów. Znacznie lepszą i skuteczniejszą metodą jest skorzystanie z pomocy stomatologa – przeprowadzi on zabieg bezpiecznie i bez ryzyka zagrożenia szkliwa. Najczęściej do zabiegu wykorzystuje się laser lub nakładki na zęby ze specjalistycznym żelem.