Co to jest turystyka motywacyjna i na czym polega?

Dziś jednym z kluczowych wyzwań, przed którym stawiani są pracodawcy, jest motywacja pracowników. Mówi się, że nic nie motywuje bardziej, niż pieniądze. Tylko czy kolejna premia faktycznie sprawi, że pracownik nie tylko będzie lojalny, ale bardziej przyłoży się do powierzonych mu obowiązków? Niekoniecznie. Jak więc motywować pracowników?

Odpowiedź brzmi – incentive travel

Sam termin być może na pierwszy rzut oka nie brzmi zbyt przyjaźnie, dlatego proponujemy polski odpowiednik – turystykę motywacyjną. Nie łatwiej byłoby użyć terminu „wycieczka firmowa”? Otóż nie – to nie są te same narzędzia. Incentive travel jest swego rodzaju podziękowaniem skierowanym ku najlepszym pracownikom, np. jednemu na dany region, który wykazał się ponadprzeciętną pracą, która przyniosła firmie zyski. To narzędzie, dzięki któremu pracownik nie tylko poczuje się doceniony, ale również zwiększy to jego lojalność wobec pracodawcy.
Wyjazdy incentive travel to nie standardowe wycieczki firmowe nad polskie morze, czy nad Wybrzeże Adriatyku. To ekscytujące, pełne nowych wrażeń przeżycie, które ma być długo zapamiętane przez pracownika. W opcji „all inclusive”, a nawet „ultra all inclusive”, poszerzonej, np. o zwiedzanie miejsc niedostępnych dla „zwykłych turystów”, czy też spotkania ze znanymi osobami czy podróżnikami.
Nie jest to tania forma motywacji pracownika, porównując je np. do wycieczek firmowych. W tym przypadku firmie zależy na wyróżnieniu najlepszych, dlatego też typ nagrody jest specyficzny. Wyjazdy organizowane są zwykle w miejsca egzotyczne, nietypowe czy wręcz ekstremalne. Pozwalają na przedstawienie danej lokalizacji od strony lokalnej – np. oczami mieszkańców.

Incentive travel – popularne kierunki wyjazdów

Firma Bissole Business Travel, które zapewnia kompleksową obsługę podróży służbowych oraz organizuje wyjazdy incentive travel podkreśla, że dużą popularnością cieszą się kierunki egzotyczne – Dubaj, Karaiby, Indie, ale też miejsca zlokalizowane w Europie. Wśród nich znajdzie się i słoneczna Barcelona, i Dalmacja, Lizbona, ale też Lwów czy Moskwa od nietypowej strony – opisy wyjazdów incentive travel dostępne tutaj. To właśnie ta „nietypowość” sprawia, że takie wyjazdy zyskują są coraz bardziej doceniane przez pracodawców. Wyjazd motywacyjny to taki, na który pracownik nie zdecyduje się podczas urlopu w pojedynkę czy z rodziną. Incentive travel daje tę szansę.