Bryczesy z pełnym lejem, kask, buty – strój jeźdźca

Jazda konna jest obecnie jednym z popularniejszych sportów, którego podejmują się nie tylko osoby dorosłe, ale również dzieci. Nie powinno to dziwić – jazda konna jest sportem, który wpływa na cały nasz organizm i pozwala na rozwijanie różnorodnych umiejętności. Przygotowując się do nauki jazdy konnej powinniśmy przede wszystkim postawić na wygodny i profesjonalny strój i osprzęt. Jaki?

Bryczesy – spodnie dedykowane jeźdźcom

Jednym z podstawowych elementów ubrania jeźdźca są bez wątpienia bryczesy. Są to wygodne i elastyczne spodnie, które nie krępują ruchów i pozwalają na zachowanie komfortu podczas jazdy w siodle. Obecnie na polskim rynku znajdziemy wiele ciekawych modeli, dedykowanych zarówno panom, paniom, jak i dzieciom i młodzieży. Dużym zainteresowaniem cieszą się bryczesy z pełnym lejem. Lej jest elementem budowy bryczesów, który pozwala na lepsze trzymanie się w siodle, szczególnie podczas wykonywania trudnych manewrów i ćwiczeń na koniu. Do niedawna leje w bryczesach wykonywane były z naturalnych skór, materiał ten jednak był trudny w konserwacji, sztywny. Dzisiaj do produkcji bryczesów z lejami wykorzystywane są materiały syntetyczne, które nie tylko posiadają gęsty splot, ale również pozwalają na pranie ich w pralkach, przez co utrzymanie ich czystości nie sprawia problemów. Wśród chętnie wybieranych bryczesów wymienia się także spodnie z silikonem – zastosowanie tego tworzywa pozwala na zwiększenie przyczepności do siodła.

Kask do jazdy konnej

Kask jest obowiązkowym elementem wyposażenia jeźdźca. Chroni naszą głowę podczas upadku i minimalizuje jego efekty. Wybór kasku do jazdy konnej nie powinien być przypadkowy – musi być on dopasowany do naszej głowy, mieć możliwość regulacji. Niezwykle istotne jest również to, aby podczas jazdy był on zawsze zapięty pod naszą szyją.