Złom a metale szlachetne i rzadkie

Metale rzadkie oraz szlachetne są coraz częściej skupowane, oraz pożądane. Do takich materiałów należy na przykład bizmut Cena tego surowca cały czas idzie w górę, a tendencja ta jest niemal taka sama w przypadku innych metali. Oczywiście na giełdach surowców zdarzają się „lokalne” spadki cen, ale ogólna tendencja cały czas wykazuje tendencję zwyżkową.

Dlaczego warto jest zbierać złom?

Zbieranie złomu można traktować jak zajęcie dorywcze, hobby lub w pełni poświęcić się temu zajęciu. Szczególnie w dużych miastach można natknąć się na profesjonalne firmy, które objeżdżają osiedla i zabierają to, co wielu z nas ma za śmieci i po prostu wyrzuca na śmietnik.

Wiele rzeczy jakie wyrzucamy, zawiera wiele cennych metali takich jak miedź lub nikiel Cena za taki złom może być całkiem spora. Wiele zależy oczywiście od tego ile cennych metali w złomie się znajduje, a ile to mniej wartościowa stal lub tworzywa sztuczne.

Gdzie znajdziemy najcenniejsze metale?

Zwykła stal nie jest szczególnie cennym znaleziskiem. Cena za kilogram waha się od 0,5 do 1 zł maksymalnie. Dla porównania warto jest spojrzeć na miedź lub nikiel Cena miedzi to przeważnie ok. 30 zł za kilogram, nikiel 15-40zł. W przypadku niklu należy jednak zwrócić uwagę, że ciężko jest znaleźć ten metal w czystej postaci. Przeważnie nikiel wchodzi w skład różnych stopów lub występuje razem ze stalą w postaci stali niklowanej.

Jeśli chcemy szukać cennych surowców, powinniśmy co nieco poczytać o tym, jakie jest ich zastosowanie oraz jak je poznać. Wtedy będziemy wiedzieli co jest cenne, a co nie jest warte większej uwagi. Z metali, które do niedawna nie były skupywane, a obecnie ich cena idzie w górę, należy bizmut cena tego pierwiastka może być naprawdę spora.

Gdzie znaleźć bizmut ?

Bizmut znajdziemy w wielu produktach. Stosuje się go w kosmetyce, do produkcji tworzyw sztucznych oraz do wytwarzania bezpieczników. Z tych trzech najbardziej popularnych źródeł do wykorzystania nadaje się głównie jeden — bezpieczniki.

W bezpiecznikach bizmut występuje w postaci czystej. Więc jego odzysk oraz określenie jego wagi jest najprostsze. W kosmetykach lub w tworzywach sztucznych występuje w postaci związanej, lub jako ciężka do wyodrębnienia domieszka.