Cztery zasady stabilności finansowej

Nasza stabilność finansowa to nie tylko wypadkowa wyroków ślepego losu, ale także efekt decyzji, które my sami podejmujemy. Podpowiadamy, jak w czterech krokach zadbać o stan domowego budżetu i naszą stabilność finansową.

Zacznij planować swoje wydatki

Rusz co rusz w różnych badaniach pojawiają się informacje o tym, że Polacy nie mają w zwyczaju planować swoich wydatków – nawet tych cyklicznych. Warto to zmienić, bo naprawdę sporą część zobowiązań łatwo przewidzieć: w końcu przewidzenie tego, że na Boże Narodzenie będziemy kupować prezenty, a pod koniec sierpnia trzeba będzie zadbać o wyprawkę szkolną, nie wymaga od nas finansowego geniuszu.

Zakupy rób na chłodno

Największym zagrożeniem dla stabilności finansowej jest robienie zakupów pod wpływem emocji. Jesteśmy w stanie wtedy wydać dużo więcej niż normalnie, a także znacząco przekroczyć domowy budżet. Większe zakupy rozsądniej więc planować, a decyzję podejmować nie pod wpływem emocji, a po dogłębnym zastanowieniu się.

Naucz się oszczędzać

Jeśli nie chcesz stawiać czoła tak nieprzyjemnej procedurze jak upadłość konsumencka, lepiej zacznij rozsądnie podchodzić do swoich finansów. Możesz to zrobić między innymi poprzez nauczenie się oszczędzania. Niestety w dalszym ciągu bardzo niewielu Polaków odkłada co miesiąc jakąkolwiek sumę pieniędzy. Jeśli ty też tego nie robisz, warto to zmienić! W ten sposób nie tylko będziesz mieć pieniądze na czarną godzinę, ale odzyskasz także finansowy spokój.