Wpływ hormonów na włosy człowieka

Każdy chce mieć jak najbujniejsze i jak najładniejsze włosy. Nie każdemu jest to jednak dane. Włosy, ich cebulki oraz meszki włosowe należą do jednych z najbardziej delikatnych i wrażliwych elementów ludzkiego organizmu. To powoduje, że bardzo łatwo ulegają wszelkim niekorzystnym czynnikom, z jakimi musi radzić sobie ludzki organizm. Lista czynników osłabiających kondycję włosa jest bardzo długa. Z grubsza można je podzielić na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Te drugie są zdecydowanie liczniejsze. Do czynników mających niebagatelny wpływ na włosy należą ludzkie hormony. Choć na wiele z nich człowiek nie ma wpływu i nie może zapobiec wypadaniu włosów, to współczesna medycyna, w tym medycyna estetyczna, są w stanie znaleźć rozwiązanie na problemy jakie nurtują i mężczyzn i kobiety. Kobiety bowiem również często borykają się z problemem utraty włosów, choć nie tak często jak mężczyźni.

Wpływ hormonów na włosy

Gospodarka hormonalna organizmu ma na niego niebagatelny wpływ. Hormony to związki chemiczne wydzielane przez gruczoły znajdujące się w ludzkim ciele. Są one wydzielane do krwioobiegu i wraz z krwią transportowane do różnych komórek ciała. Gruczołów jak i wydzielanych przez nie hormonów jest w ludzkim organizmie jest bardzo dużo. Ich zadaniem jest regulować liczne procesy zachodzące w ludzkim ciele. Gdy praca gruczołów jest prawidłowa, a tym samy poziom hormonów jest prawidłowy i utrzymuje się w normie, dopisuje zdrowie i witalność, w tym również nie ma problemów z owłosieniem.

Wypadanie włosów a hormony

Niestety, gruczoły, jak i każdy inny narząd organizmu nierzadko przestają działać prawidłowo i wtedy pojawiają się problemy zdrowotne. Winny jest temu zarówno nadmiar, jak i niedobór poszczególnych hormonów. Jednym z elementów ciała, który na wpływ hormonów jest bardzo podatny, są włosy. Warto zatem wiedzieć, jakie hormony niszczą włosy i kiedy się to dzieje. A to z tego powodu, że wypadanie włosów spowodowane działaniem hormonów można w niektórych wypadkach powstrzymać lub co najmniej spowolnić. Warto zajrzeć do materiałów opisujących kwestię wypadanie włosów a hormony.

Jakie hormony niszczą włosy?

Warto wiedzieć, jakie hormony mają negatywny wpływ na włosy i podejmować działania, gdy taka okoliczność zostanie zdiagnozowana. Medycyna zna co najmniej kilka przypadków, w których łysienie spowodowane jest utratą włosów. Organizmem, który jest istotny, jest tarczyca, a wpływ hormonów na włosy w tym przypadku ma zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy. W przypadku większości mężczyzn utrata włosów spowodowana jest w wyniku tzw. łysienia androgenicznego. Na szybsze wypadania włosów wpływają w tym przypadku kortyzol i testosteron.

Comments are closed.