Wnętrzarskie stylizacje i czas

Podejmując się metamorfozy jakiegoś wnętrza, rozważamy rozmaite czynniki, jak: kolor, materiały, kompozycje, rozwiązania formalne, wielkość przedmiotów. Jednym z motywów, który może stać się dominantą aranżacji lub jej dopełnieniem, jest czas. Nieuchwytny w postaci materialnej, a jednak widoczny. Tworzący niejedno miejsce w sposób zasadniczy.

Wnętrza w stylu retro

W stylizacjach wnętrzarskich w duchu retro dominują starodawne przedmioty. Perełki pochodzące faktycznie  sprzed wielu lat czy nawet wieków lub stylizowane na minione epoki fotele do salonu czy kanapy. Piękne przedmioty, w których widać ducha czasu, nawet jeśli wymyślili je współcześni projektanci. To nawiązują one w twórczy sposób do tradycji i dawnych kanonów estetycznych. Takie rzeczy, które wypełniają nasze wnętra podkreślają, że sztuka jest wieczna.

Meble drewniane

Chyba meble z drewna w najpełniejszy sposób pozwalają na stylizację retro. Nawet jeśli nie są to antyki, to wprowadzają ducha przeszłości poprzez nawiązania do konkretnych stylów. Widać to zwłaszcza na frontach szafek salonowych, sypialnianych, kuchennych. Coraz modniejsze stają się oryginalne frezowania i dekoracje lustrzane przywołujące piękno secesyjnych splotów i witraży.

Meble tapicerowane

Styl ludwikowski natomiast powraca w postaci wytwornych sof, foteli czy kanap, które pojawiają się nie tylko w klasycznych wnętrzach. Coraz chętniej ustawiamy je również w przestrzeniach wybitnie nowoczesnych, na zasadzie dysonansu.
W ten oto sposób przeszłość spotyka się z przyszłością. Wytwarza się fantastyczne dopełnienie, które decyduje o wyjątkowym klimacie danego miejsca. Przecież o to właśnie chodzi w stylizacjach – mają wprowadzić do przestrzeni to coś nieuchwytnego a zarazem najpiękniejszego.

Comments are closed.