Własna firma

Wiele osób marzy o założeniu własnej działalności gospodarczej. Perspektywa bycia swoim własnym szefem, niepodlegania nikomu i decydowania o swojej karierze zawodowej niewątpliwie jest kusząca. Własne firmy chcą mieć zarówno osoby, które wiele lat pracowały u kogoś i są tym zwyczajnie zmęczone, jak i ludzie młodzi, którzy cenią sobie niezależność i możliwość rozwoju. Na pewno nie jest to jednak łatwe zadanie i zanim do niego przystąpimy, musimy poczynić pewne przygotowania. Jak się zabrać do tego procesu?

Budżet to podstawa

W biznesie niezwykle ważne są pieniądze. Zanim przystąpimy zatem do zakładania firmy, zastanówmy się skąd weźmiemy środki potrzebne do ruszenia z naszym projektem i, przede wszystkim, ile ich dokładnie potrzebujemy.
Dobry budżet to podstawa. Oczywiście, musimy liczyć się z tym, że nie da się go zaplanować niesamowicie precyzyjnie, z dokładnością co do złotówki. Jednak wiele wydatków można łatwo przewidzieć i wpisać je na listę koniecznych inwestycji.
Jeżeli rezygnujemy z pracy na etapie, koniecznie zapewnijmy sobie poduszkę finansową, dzięki której będziemy mogli utrzymywać się przez kilka pierwszych miesięcy funkcjonowania firmy, kiedy jeszcze nie będzie ona przynosić dochodów albo nie będą one tak duże jak byśmy sobie życzyli.

Rozeznanie w rynku

Zanim wejdziemy na rynek z jakimś produktem lub usługą powinniśmy zorientować się, czy w ogóle nasz pomysł ma się szansę sprawdzić, czy coś takiego jest potrzebne. Rozeznanie w rynku można robić na wiele sposobów, jednak warto zacząć od prostego przeszukania internetu. Wpiszmy w wyszukiwarkę na przykład frazę „hds warszawa” i sprawdźmy, ile firm w okolicy świadczy usługi, które chcemy zaoferować. Być może na tym etapie okaże się, że konkurencja jest ogromna, ceny wyśrubowane i właściwie nie mamy szans na danym rynku, a już na pewno będzie nam bardzo trudno. Oczywiście, rozpoznanie rynku to dość żmudny i skomplikowany proces, jednak warto zacząć od zwykłego wstukania „hds warszawa” czy innej interesującej nas frazy w wyszukiwarkę internetową.

Oryginalny pomysł

Obserwując dzisiejszy rynek dóbr i usług można odnieść wrażenie, że widzieliśmy już wszystko. Dlatego koniecznym jest zaskoczenie czymś klientów. Może być to jakiś detal produktu, którego nie znajdą u konkurencji, wyjątkowo niskie ceny czy jakość, o jaką trudno w danym sektorze usług czy dóbr. Aby zwrócić na siebie uwagę klienta, trzeba być chociaż trochę oryginalnym, pomysłowym i robić coś nieco inaczej niż konkurencyjne firmy, które działają w branży od dawna.

Comments are closed.