Wkłady kominowe – właściwa konserwacja to kwestia bezpieczeństwa

Kontrolowanie stanu przewodów kominowych to nie przykry obowiązek, a kwestia bezpieczeństwa. Dowiedz się, dlaczego powinieneś dbać o swój komin.

Po pierwsze, czad

Powodem przedostawania się czadu do pomieszczeń mogą być między innymi nieszczelne przewody kominowe, nieprawidłowości w odprowadzaniu spalin i wadliwa wentylacja w pomieszczeniach (czy to z powodu błędów projektowych czy późniejszych uszkodzeń związanych z użytkowaniem lub niepełnowartościowymi materiałami). Niestety, ulatniający się w pomieszczeniach czad w dalszym ciągu jest przyczyną poważnych zatruć – także tych ze skutkiem śmiertelnym. I pomyśleć, że przed zagrożeniem, które powoduje, można się w prosty sposób zabezpieczyć – kontrolując regularnie stan systemu kominowego, wentylacji i urządzeń grzewczych. Warto także rozważyć montaż czujników wykrywających czad.

Po drugie, pożar sadzy

Nawet najlepsze wkłady kominowe nie poradzą sobie z zabezpieczeniem domu, jeśli dopuścimy do pożaru sadzy. Skutki zapalenia się osadu z sadzy wewnątrz systemu kominowego mogą być opłakane – od strat materialnym po uszczerbki na zdrowiu i śmierć. Właśnie dlatego trzeba regularnie kontrolować poziom osadu wewnątrz wkładu kominowego.

Po trzecie, kłopoty z ubezpieczeniem

Warto także dodać, że w przypadku pożaru sadzy firma ubezpieczeniowa zleci kontrolę stanu przewodów kominowych i zażąda dokumentów potwierdzających regularne sprawdzanie stanu komina. Jeśli zaniedbaliśmy kontrole, nie dostaniemy z ubezpieczalni odszkodowania. Dodatkowo w przypadku pożaru sadzy tracimy także gwarancję na wkład kominowy i wszystkie jego elementy.

Po czwarte, zmniejszenie wydajności komina i wzrost kosztów ogrzewania

Nawet jeśli zaniedbanie stanu komina nie przyniesie wspomnianych powyżej tragicznych skutków, możemy być pewni, że nasz system kominowy z powodu sadzy osadzającej się na ściankach i zmniejszającej prześwit znacząco straci na wydajności. W efekcie wzrośnie pobór paliwa, a – co za tym idzie – zapłacimy też więcej za ogrzanie domu.

Jak często należy kontrolować komin?

Raz do roku sprawdzić musimy przewody wentylacyjne komina niezależnie od typu paliwa, którym opalany jest kocioł. Natomiast częstotliwość kontroli przewodów kominowych zależy od typu urządzenia grzewczego, które obsługują:

  • piece opalane paliwami stałymi, czyli np. węglem, drewnem czy ekogroszkiem, kontrolować należy przynajmniej raz na trzy miesiące,
  • piece opalane gazem ziemnym lub olejem opałowym kontrolować należy przynajmniej raz na sześć miesięcy.

Comments are closed.