Wieszak czy stojak rowerowy – co wybrać?

Rower przedstawia wiele niepodważalnych zalet, których po prostu nie można nie docenić. W warunkach wielkomiejskich, to właśnie bicykl jest najszybszym transportem. Nie można nie wspomnieć też o aspekcie zdrowotnym, wynikającym ze wzmożonej aktywności. Nie ma jednak róży bez kolców, zatem wypada też wspomnieć o wadach, a konkretnie o jednej.

Przechowywanie roweru to spory problem

Niemal każdy rowerzysta doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak dużym wyzwaniem jest przechowywanie jednośladu. O ile właściciele posesji i osoby dysponujące obszernymi garażami zwykle nie mają z tym najmniejszego problemu, to mieszkańcy blokowisk już tak.
W ciasnym mieszkaniu rower może „ukraść” sporą część dostępnej przestrzeni, co nie wpływa korzystnie na funkcjonalność pomieszczeń. Pod uwagę należy brać też aspekt wizualny. Ubłocone parkiety i chodniki, poobijane ściany – kto z nas tego nie zna?

Z pomocą przychodzą producenci sprzętu

Nazywając rzeczy po imieniu – mieszkanie i rower to niezbyt dobrana para. Oczywiście, zapalony rowerzysta, dla którego bicykl nie jest jedynie prostym środkiem transportu, bez problemu zgodzi się na pewne niedogodności. Z kolei większa część użytkowników, dla których jednoślad nie jest obiektem kultu, po prostu przesiądzie się na komunikację miejską.
Tutaj na szczęście z pomocą przychodzą producenci sprzętu rowerowego. Rynek akcesoriów oferuje kilka rodzajów niezwykle praktycznych zamocowań, które zdecydowanie ułatwią przechowywanie roweru w mieszkaniu. Wśród nich należy wymienić wieszaki i stojaki rowerowe. Na który wariant warto się zdecydować?

Wieszak czy stojak rowerowy?

Wieszaki są niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które jednak nie jest pozbawione wad. Do podstawowych należy inwazyjny sposób mocowania. Nie obejdzie się bez wiercenia dziur w ścianach, a w pewnych przypadkach (np. w niektórych mieszkaniach przeznaczonych na wynajem) może być to poważny problem. Kolejna rzecz to koszty. Wieszak może być tani, jednak taki wariant zwykle nie oferuje żadnych udogodnień, jak choćby blokada skrętu przedniego koła czy gumowe nakładki chroniące przed zarysowaniem ramy.
Wieszak rowerowy może okazać się znacznie bardziej praktyczny. Na rynku nie brakuje składanych modeli, które szybko i wygodnie mogą być schowane w szafie. Takie rozwiązanie cechuje się też większą estetyką, jednak należy pamiętać, że stojaki rowerowe powinny być dobierane pod rozmiar koła, co nieco ogranicza uniwersalność tego rozwiązania.
Tekst przygotowany we współpracy z Calus-P

Comments are closed.