Węgiel – podstawowy opał

Pomimo tego, że Polska należy do czołowych państw pod względem produkcji węgla oraz nasza gospodarka niemal w całości oparta jest właśnie na węglu, to coraz częściej mówi się o szkodliwym wpływie tego surowca na środowisko – w szczególności na powietrze. Szkodliwość węgla jest o tyle duża i łatwa do ukazania, że niemal każdego roku w sezonie grzewczym zmagamy się ze smogiem – nie jest on co prawda takich rozmiarów, jak w największych metropoliach świata, Tokio czy Chicago, ale już jest szkodliwy. Czy w ramach własnego domu możemy sprawić, że spalanie węgla będzie efektywniejsze bez konieczności wymiany instalacji na gazową?

Składy opału, a wymiana pieca

Już w pierwszej kolejności należy podkreślić, że gaz ziemny jest paliwem znacznie bardziej ekologicznym – podczas jego spalania nie wydziela się do powietrza tyle trujących cząsteczek. Wymiana pieca węglowego na piec gazowy to jednak spory wydatek – przeważnie kilka, kilkanaście tysięcy. Co prawda samorządy coraz częściej wprowadzają programy pomocowe w zakresie dofinansowania do wymiany pieca grzewczego, to jednak przeważnie tego typu dofinansowania są na poziomie 30-50% kosztów modernizacji.

Skład węgla – rozdrobnienie węgla

Jednym z podstawowych sposobów na zwiększenie efektywności spalania jest zakup węgla o wyższej kaloryczności – mniej rozdrobnionego. Niemal każdy skład węgla oferuje do sprzedaży groszek, ekogroszek, miał węglowy i kostkę. Należy mieć na uwadze, że im bardziej rozdrobniony węgiel tym jego kaloryczność i efektywność spalania jest mniejsza.

Skład opału – proces spalania

W składach węgla rzadko kiedy usłyszymy dobre rady dotyczące efektywnego spalania węgla. Działalność tego typu punktów kończy się przeważnie w momencie sprzedaży węgla i dostarczenia zamówienia pod konkretny adres. Należy mieć jednak na względzie, że szkodliwość węgla zależy również od użytkownika i sposobu załadowania pieca węglowego. Większość nowoczesnych pieców węglowych przystosowana jest do spalania „od góry”, co poprawia proces spalania i zmniejsza liczbę cząsteczek dostających się do atmosfery. Wymaga to jednak zmiany podejścia do załadowania pieca i umiejętności przewidzenia zapotrzebowania na ciepło na kolejne kilka godzin w mieszkaniu lub domu.

Składy węgla – na co uważać?

Skład opału bardzo często próbuje nas oszukać – czy to poprzez stosowanie niedokładnych wag odmierzających kilogramy węgla, czy też poprzez sztuczne zwiększenie masy sprzedawanego węgla. To ostatnie najprościej osiągnąć polewając węgiel wodą.