Techniki masażu klasycznego

Masaż klasyczny to świetny sposób na pozbycie się różnych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np. ból kręgosłupa i pleców, ból głowy, a także stany napięcia nerwowego. Decydując się jednak na zastosowanie takiego masażu, warto wcześniej skonsultować się z lekarzem, który powinien sprawdzić, czy taki zabieg jest w ogóle wskazany i czy nie występują żadne przeciwwskazania do jego zastosowania. Obecnie podczas wykonywania takiego masażu specjaliści wykonują różne jego techniki, jednak co warto o nich wiedzieć?

Techniki masażu klasycznego

Masaż klasyczny polega na stosowaniu różnych technik dotykania pacjenta, wśród których należy wymienić przede wszystkim głaskanie, rozcieranie, oklepywanie, ugniatanie, wstrząsanie, a także wyciskanie. Każdy masażysta, spotykając się z pacjentem, powinien wybrać taką metodę, która będzie najwłaściwsza.
Wracając jeszcze do technik masażu klasycznego, warto wiedzieć o tym, iż mogą one być spokojne lub dynamiczne, a także o mocnym, lub słabszym natężeniu. Wszystko jednak uzależnione jest od danego problemu, z jakim zmaga się każdy pacjent.

Czym jest głaskanie?

Głaskanie to najdelikatniejsza metoda stosowana podczas masażu klasycznego. Stosowana jest ona zarówno na początku, jak i na końcu całego zabiegu. W jakim jednak celu stosuje się tę metodę? Głaskanie stosuje się głównie po to, aby przyzwyczaić pacjenta do dotyku, a także w celu uspokojenia nerwów.
Podczas głaskania masażysta korzysta najczęściej ze specjalnych olejków przeznaczonych do masażu, które powinny być rozprowadzone po ramionach i plecach. Taki produkt ułatwia wykonanie masażu, a także pomaga się w odpowiedni sposób zrelaksować.

Pozostałe techniki

Oklepywanie, rozcieranie, ugniatanie oraz wyciskanie należą do tzw. technik dynamicznych i z uwagi na swoją intensywność są skuteczniejsze w działaniu niż głaskanie. Wspomniane techniki pomagają uporać się z uporczywym bólem, jednak powinny być w odpowiedni sposób dobrane do konkretnego problemu.
Techniki dynamiczne mogą niestety powodować ból u osób, które są wrażliwe na dotyk, jednak może on się również pojawić u osób, z którymi wcześniej nie przeprowadzono stosownej konsultacji, przez co zastosowana technika masażu nie została dobrana zgodnie ze stanem zdrowia. W takim przypadku należy czym prędzej poinformować masażystę o odczuwanym dyskomforcie, ponieważ jedynie w ten sposób może on zdecydować się na zastosowanie innej techniki.
Źródło: http://medicaspa.pl/nasza-oferta/masaze/masaz-klasyczny/

Comments are closed.