Opakowania kartonowe a logistyka

Regularne dostawy są kluczowym czynnikiem, który zapewnia sprawne funkcjonowanie tzw. maszyny handlowej. W procesach logistycznych muszą zostać uwzględnione różnorakie czynniki, a jednym z kluczowych jest tak niepozorny szczegół, jak kartonowe opakowanie.
(więcej…)

Czytaj więcej

Zastosowanie opakowań tekturowych

Opakowania tekturowe spotykane są w prawie wszystkich dziedzinach życia. Idąc na zakupy większość towarów zapakowana jest we wszelkiego rodzaju pudełka. Począwszy od czekolady, poprzez zegarki, kosmetyki, środki czystości i na sprzęcie RTV i AGD kończąc. Opakowania tekturowe można podzieli na te, które wykonane są z tektury falistej oraz na te, które wykonane są z tektury litej. Oba materiały pełnią tą samą funkcję jednak i właściwości są nieco inne. Opakowania z tektury litej są wypełnione najczęściej produktem końcowy, który trafia do konsumentów, natomiast opakowania z tektury falistej znajdują najczęściej zastosowanie, jako opakowania zbiorcze.

Opakowania zbiorcze

Firmy produkcyjne i przetwórcze swoje towary najczęściej pakują do dużych opakowań zbiorczych, które następnie są układane na paletach. Są to najczęściej opakowania tekturowe, które zapewniają bezpieczeństwo przechowywanym w nich towarom i przedmiotom. Są one zbudowane z grubej trój- lub pięciowarstwowej tektury falistej. Główna zaletą tego typu opakowań kartonowych jest ich lekkość, wytrzymałość, małe rozmiary w trakcie przechowywania oraz stosunkowo niski koszt produkcji. Opakowania te mogą mieć różny kształt i wygląd. Mogą być kolorowe lub jednokolorowe. Produkowane są głównie z masy celulozowej oraz masy makulaturowej. Ich bardzo ważną zaletą jest prosty i tani recycling.

Opakowania pojedyncze

Są to opakowania produkowane najczęściej z tektury litej, jednak dla większych przedmiotów stosuje się również opakowania z tektury falistej. Opakowania te są najczęściej ozdobnym pudełkiem, które wewnątrz zawiera określony towar. Opakowania te posiadają nadruki informacyjne i reklamowe. Zastosowanie znajdują do pakowania sprzętu RTV i AGD, jako opakowanie ochronne dla lekarstw, środków chemicznych czy też w branży spożywczej. Nadruki na tego typu opakowaniach nanosi się metodą fleksodruku (nadruki wypukłe), sitodruku (najlepiej nadaje się do druku jednokolorowego) oraz metodą offsetową (zapewnia bardzo wysoką, jakość druku).

Poznaj produkty

ZPUH Antoni Mataśka – Producent opakowań
Gajewniki kol 1a, 98-220 Zduńska Wola
Tel. +48 43 825 30 15 / FAX +48 43 825 41 15

Czytaj więcej