Rodzaje nart – jakie wybrać?

Zima to ulubiona pora roku wszystkich narciarzy. To czas kiedy w końcu można udać się na stok i oddać się swojej pasji. Zanim jednak wybierzemy się w góry dobrać należy właściwe narty. A trzeba wiedzieć, że na rynku jest ich nawet kilka rodzajów. Jakie zatem będą najlepsze?

Narty typu Easy

Dla osób początkujących w szusowaniu na nartach najlepsze będą narty typu Easy. Są to narty przede wszystkim lekkie i miękkie, a co za tym idzie łatwo daję się wprowadzić w skręt. Nie są to także narty zbyt długie. Dla kobiet to długość 140-160 cm, natomiast dla mężczyzn 160-170 cm. Niedługie narty sprawiają, iż zdecydowanie łatwiej jest nad nimi zapanować.

Narty typu Allround

Drugi typ nart to narty Allround. Są to zdecydowanie najpopularniejsze narty wśród narciarzy. Są dużo bardziej sztywniejsze w porównaniu z nartami Easy. Dzięki temu dużo lepiej sprawdzają się na ciętym zakręcie. Ten typ nart śmiało można polecić dla narciarzy średniozaawansowanych. Ich długość waha się od 150 do 175 cm.

Narty typu Cross

Kolejny model nart, na który warto zwrócić uwagę to narty typu Cross. Są to narty przede wszystkim przeznaczone na trasę. Oznacza to, że są to narty, które śmiało sprawdzają się w niemal każdych warunkach. Zarówno do jazdy na śniegu utwardzonym, jak i miękkim. Jest to zatem bardzo dobry model dla tych narciarzy, którzy cenią sobie uniwersalizm.

Narty typu Race

Ciekawym modelem nart są narty typu Race. Są to przede wszystkim narty przeznaczone dla osób zaawansowanych. Narty te najlepiej sprawdzają się podczas ostrych, ciętych zakrętów. Ten model nart możemy podzielić także na narty slalomowe oraz gigantowe.

Narty typu Race FIS

To już narty przeznaczone zdecydowanie dla narciarzy zaawansowanych, prawdziwych profesjonalistów. Z zewnątrz nie różnią zbytnio od nart Race, jednak w środku to już zupełnie inny model. Przede wszystkim cechują się bardzo wysoką sztywnością w poprzek narty. Dzięki temu utrzymują idealną przyczepność podczas skrętu. W nartach tych zastosowany jest także grafik, co sprawia, iż ślizg jest dużo szybszy niż w nartach Race.

Więcej informacji znajdziesz na stronie narty kraków – AGASPORT

Narty dla kobiet

Warto także wspomnieć, że na rynku są także narty przeznaczone w szczególności dla kobiet. Narty te cechują się przede wszystkim tym, iż są dużo lżejsze.

Niezależnie od tego jaki typ nart kupujemy zawsze warto robić to w renomowanych sklepach. Te bez problemu znajdziemy choćby w sieci wpisując w wyszukiwarkę frazę „sklep narty Kraków”. Osobą początkującym zaleca się jednak, aby udały się do sklepu stacjonarnego gdzie zawsze mogą liczyć na fachową poradę sprzedającego.